Rewitalizowany zabytek

Rewitalizowany zabytek

Trwa rewitalizacja otoczenia oraz przestrzeni wokół cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim.

Realizowany jest projekt, przy wsparciu funduszy unijnych, p.n. „Ścieżka historyczna wokół cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim jako nowa atrakcja turystyczna Górowa Iławeckiego”. Cel projektu to: popularyzacja walorów historycznych świątyni greckokatolickiej w Górowie Iławeckim i koleracji kultury bizantyjskiej z gotykiem i współczesnością poprzez powstanie ścieżki historycznej wraz zapleczem.
Jak zaznacza ks. mitrat dziekan Jan Łajkosz, proboszcz świątyni p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Górowie Iławeckim, rewitalizacja to są trzy, równorzędnie realizowane, etapy:
I – wymiana ciągów pieszych wokół cerkwi,

II – wymiana traw i nasadzeń wieloletnich,

III – wstawienie tablic informacyjnych na temat świątyni oraz grekokatolików w Polsce.

 

Świątynia została wybudowana między latami 1335 i 1367. W czasach reformacji była przejęta przez protestantów. Po wielkim pożarze została odbudowana w 1655 r. Na początku XIX w. budynek kościoła popadł w ruinę i ponownie był odbudowany w 1866 r. W 1911 kościół został odnowiony. Po II wojnie światowej kościół był przez dłuższy czas nie użytkowany.

W latach 80-ych ubiegłego wieku świątynia, jako mienie komunalne (wówczas proboszczem był ks. Julian Gbur – późniejszy władyka stryjski), został odkupiony przez wspólnotę greckokatolicką. Zrujnowane wnętrze dla potrzeb Kościoła Greckokatolickiego adaptował prof. Jerzy Nowosielski.

Na suficie świątyni zachowała się barokowa polichromia z 1660 roku. Jest to  jedno z najpiękniejszych tego typu zdobień na Warmii i Mazurach. Przedstawia ono sceny biblijne. Są tutaj także uwiecznione, w części centralnej, herby dawnych dobroczyńców świątyni.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK