Synod ukraińskich biskupów odbędzie się w Przemyślu

Synod ukraińskich biskupów odbędzie się w Przemyślu

W dniach 7-15 lipca 2022 r. w Przemyślu będzie obradował Święty Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Jego głównym tematem będzie: „Synodalność i soborowość: doświadczenie UKGK”.

W przeddzień 6 lipca o godz. 18. 00 odbędzie się nabożeństwo modlitewne do Ducha Świętego, po którym nastąpi przysięga biskupów, personelu technicznego i innych uczestników Synodu oraz przeniesienie Księgi Ewangelii do sali obrad.

7 lipca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Boska Liturgia Biskupia w katedrze św. Jana Chrzciciela. Odbędzie się odczytanie dekretu synodalnego i uroczyste otwarcie Synodu Biskupów 2022 r. Wśród gości oczekiwani są m. in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, arcybiskup senior metropolii przemyskiej Józef Michalik oraz nowo mianowany ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz.

O godz. 15:00 odbędzie się pierwsza sesja robocza, na której zabiorą głos zaproszeni goście. Kolejne spotkania synodalne będą zamknięte.

W sobotę, 8 lipca uczestników Synodu odwiedzą przedstawiciele akcji pomocy niemieckich katolików Europie Wschodniej – Renovabis oraz ks. Robert Vittillo, sekretarz generalny Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej.

O godz. 19.00 w katedrze odbędzie się koncert charytatywny chóru „Żurawie” pt. „Solidarni z Ukrainą”.

W poniedziałek, 11 lipca, obradujących odwiedzi delegacja Konferencji Episkopatu Austrii, a w piątek 15 lipca, na zakończenie obrad przybędzie abp Gintaras Grušas z Litwy, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Do udziału w Synodzie zaproszeni są wszyscy biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy z mocy prawa kościelnego i przysięgi mają obowiązek uczestniczenia w synodzie.

Synody Biskupów UKGK w 2020 i 2021 roku ze względu na pandemię koronawirusa odbyły się online.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. A na Ukrainie drugim co do liczebności związkiem wyznaniowym. Według badań Ośrodka im. Razumkowa – należy doń 9,8 proc. Ukraińców, przy czym na zachodzie kraju wskaźnik ten wynosi 38,2 proc., w pozostałych częściach 1,2 proc. Przynależność do Kościoła greckokatolickiego deklaruje 4 mln wiernych na Ukrainie i 1, 2 mln w diasporze.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki składa się z 1 arcybiskupstwa większego (kijowsko-halickie), 3 metropolii (lwowska, iwanofrankowska i tarnopolsko-zborowska), 7 eparchii i 5 egzarchatów arcybiskupich. Liczy 44 biskupów, w tym 12 emerytowanych. Kościół ma 2 tys. 844 duchownych, posiada 3 tys. 495 parafii oraz 105 klasztorów z 1055 mnichami i mniszkami. Ponadto 16 stałych placówek nauczania z 2 tys. słuchaczami oraz prowadzi 2 tys. szkół niedzielnych. W skład Kościoła wchodzi ponadto 9 diecezji na całym świecie, od Niemiec, Włoch i Francji, po Kanadę, USA, Argentynę i Australię.

04 lipca 2022 | 17:48 | tom (KAI) | Kijów Ⓒ Ⓟ

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK