Вшановано пам’ять отця Михайла Вербицького у Млинах

Вшановано пам’ять отця Михайла Вербицького у Млинах

4 березня, в церкві Покрови Пресвятої Богородиці у Млинах відбулася врочистість з нагоди 199-ї річниці від дня народження видатного композитора, священика, громадського діяча, автора Державного Гімну України отця Михайла Вербицького. Святкування очолив владика Євген Попович – єпископ помічник Перемисько-Варшавської Архієпархії. Організатором врочистостей був отець Богдан Степан. До Млинів прибули також священики з Польщі і України: о. Іван Тарапацький – парох Любачева, отець Христофор Блажеєвський – парох Ярослава, отець Тарас Чорний з України, отець Іван Ревуцький – з Православної Церкви Київського Патріархату, отець Михайло Благун Православної Церкви Київського Патріархату та римокатолицький священик Вєслав Сліш. О годині 11.30 відбулася молитва за Україну та за жертви майдану, а опісля відслужено панахиду за о. Михайла Вербицького. До всіх учасників, після панахиди проповідь виголосив владика Євген Попович, а також промавляли представники влади та суспільних організацій (звукозапис в додатку). Після Літургійних відправ усі учасники заходів вийшли перед церкву. Сформовано процесійний хід, який попрямував до могили о. Михайла Вербицького.
Там усі делегації з Польщі та України зложили вінці та квіти до пам’ятника композитора. Серед численно прибулих на торжества до Млинів були: представники місцевих влад з Польщі та України у складі: Єжи Батицкі – староста ярославскій, Юзеф Школа – віцестароста ярославскі, Остап Стахів – депутат Львівської обласної ради, Роман Кураш – заступник голови Яворівської районної державної адміністрації, Василь Саламаха – заступник голови Мостиської Районної Ради, війт Радимна Войцєх Боцян, голови рад Краківця, Немирова, Хотинця, голова об’єднання «Закерзоння» і товариства «Надсяння» Володимир Середа, представники товариств «Любачівщина» та Голова ОУП в Ярославі Володимир Божик. Врочистість закінчено співом державного гімну України.

***

В селі Млини кожного року в день народження композитора (4 березня) і його смерті 7 грудня відбуваються урочистості при могилі о. Михайла за численною участю українського суспільства з Польщі та України. Майже кожного тижня зявляються українці – шанувальники композитора – священика, щоб помолитися на його могилі. А при гробі безнастанно горить запалене світло свічок та лежать свіжі цвіти.

***

Слово  Є. Батицкого  – Старости Ярослава СЛУХАТИ
Слово Остапа Стахіва – депутата Львівськолї Обласної Ради СЛУХАТИ
Слово Романа Кураша – заступника Голови Яворівської Районної Адміністрації – СЛУХАТ

***

ДОВІДКА
Отець Михайло Вербицький (4.03.1815-7.12.1870 р.)
Український грекокатолицький священик, композитор, диригент. Народився в с. Яворник Руський на Надсянщині. Навчався у Перемишлі та Львові. Був парохом в с. Завадів в роках 1850-1852, в Залужі в роках 1852-1855, та найдовше до смерті в селі Млини від 1956 до 1870. Вербйцький – один з перших українських композито¬рів – професіоналів у Галичині. Писав хорові, вокальні (соло), інструментальні твори на музику до театральних п’єс. В хоровій творчості спирався на традиції Д. Бортнян¬ського. Серед хорів для чоловічого і мішаного складу виділяються „Заповіт” на слова Т. Г. Шевченка, „Поклін ‚ на слова Ю. Федьковича, „Жовнір” на текст І. Гушалевича. Створив для оркестру 8 симфоній – увертюр, 2 полонези, вальс. Симфонії – увертюри, в них використані народні мелодії (коломийки). Склав збірник п’єс для гітари.
Музику і спів о. Михайло вважав молитвою, і навпаки молитву – музикою. У журналі „Зоря” за 1863 р. знайшов вірш П. Чубинського і написав Гімн „Ще не вмерла України”. Був найактивнішим співробітником української драматичної школи, яку відкрив театральний комітет, організованого у Львові 1861 р. Товариства „Руська бесіда”. З Млинів о. Вербйцький часто пішки ходив до монастиря Сестер Василіянок в Яворові, де навчав здібних монахинь гри на гітарі, переписав їм свою „Школу гри на гітарі”, багато пісень для навчання монахинями україн¬ських дівчат. Був автором численних музично-драматичних творів, сольних хорових і оркестрових композицій. У його творчості в останні роки життя найбільше значення мають твори: „На погибель”, „Заспів”, „Нинішня пісня”, „Цвітка молить”, „Поклін”, „Де Дніпро наш котить хвилі” і музика до театральних п’єс: „Верховинці”, „Панщина”, „Простак” (всього 22 п’єси).
Помер композитор 7 грудня 1870 року.
Могила його у с. Млини довго була у занедбаному стані, і лише 1934 році на кошти студентського товариства „Боян” одно¬сельчан композитора поставили невеликий пам’ятник, де на цементній оправі вибито прізвище і роки життя Михайла Вербицького. Згодом дописали: „Автору гімну України”. Михайло Вербйцький – патріарх західноукраїн¬ської професійної музики повертається до нас тепер уже остаточно, повністю, без усіляких офіційних жертвувань.
У 1938 р. за почином львівського товариства «Боян» за участю музичного товариства ім. М. Лисенка на могилі Михайла поставлено кам’яний пам’ятник у вигляді ліри.
У 1995 році громадскістю Яворівщини проведено реставрацію пам’ятника та впорядковано територію біля нього.
У 1997 році в м. Яворові відкрито перший і поки що єдиний в Україні пам’ятник творцю безсмертної мелодії.
12 квітня 2005 року відкрито і посвячено пантеон – каплицю Митрополитом Перемисько-Варшавським Іваном Мартиняком при участі Президента України Віктора Ющенка за парох о. Богдана Степана. Проект каплиці виконав архітектор Іван Коваленко. Будову каплиці довершено в роках 2004-2005 за губернаторів Львова Степана Лукашика і Петра Олійника. Спорудження пантеону сфінансовано Львівською Обласною Державною Адміністрацією і місцевою парафією Різдва Пресвятої Богородиці в Хотинці та пожертвами українського суспільства з Польщі та України.
Каплиця постала на відзначення двох дат, які майже співпали у часі: 140 – річчя від першого публічного озвучення урочистої пісні у м. Перемишлі та 190 – річниці від дня народження композитора.
У склад місця пам’яті о. Михайла Вербицького в Млинах входять: цвинтар де знаходиться могила Вербиського в пантеоні – каплиці та церква Покрови Пресвятої Богородиці (рік будови 1733) в якій парохом був о. Михайло Вербицький.

ФОТОРЕПОРТАЖ

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK