
Abp Burger: nie można zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy
Nie można zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy – zaapelował arcybiskup Stephan Burger, który udał się na ogarniętą wojną Ukrainę, aby odwiedzić projekty Caritas i okazać solidarność z cierpiącą ludnością. „Moja wizyta ma na celu nie tylko zachęcenie ludzi, ale także zwrócenie uwagi na sytuację humanitarną”, powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
Swoją wizytą na Ukrainie przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Niemiec chce wysłać jasny sygnał: solidarności z ludnością dotkniętą wojną, ale także uhonorować niestrudzoną pracę pracowników Caritas na miejscu. Arcybiskup przybył do zachodnioukraińskiej metropolii Lwowa w minioną niedzielę wieczorem. Podróż zawiodła go również do Kijowa – towarzyszył mu między innymi Oliver Müller, członek zarządu Niemieckiego Stowarzyszenia Caritas i szef Caritas Niemcy.
„Ta podróż do Ukrainy jest przesłaniem solidarności i solidarności z narodem ukraińskim, który został tak ciężko dotknięty przez wojnę” – powiedział metropolita Fryburga Bryzgowijskiego Radiu Watykańskiemu. Jednocześnie ma ona wyrazić „głęboko odczuwany szacunek dla pracy wszystkich podmiotów charytatywnych w Ukrainie”.
Aktywność w Ukrainie od 2014 roku
Caritas Niemcy działa w Ukrainie od 2014 roku. Od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r. działalność humanitarna znacznie się rozszerzyła: W 67 centrach kryzysowych i około 200 schroniskach pracownicy niestrudzenie udzielają pomocy – od żywności i odzieży po wsparcie psychospołeczne. Wsparcie jest skierowane w szczególności do osób wewnętrznie przesiedlonych, które straciły wszystko i potrzebują teraz podstawowej pomocy.
Wystarczy pomyśleć o codziennych i nocnych atakach dronów
Abp Burger opisał swoje wrażenia z projektów realizowanych na miejscu. Podkreślił ogromne obciążenie ludności cywilnej: „Wystarczy pomyśleć o codziennych i nocnych atakach dronów – ludzie są wyrywani ze snu i muszą uciekać do schronów”. Wiele rodzin zostało rozbitych, ojcowie, synowie i bracia polegli na froncie. W tej sytuacji Caritas ma do odegrania kluczową rolę. „Stoi przy ludziach – ze wsparciem psychologicznym, konkretną pomocą rodzinną, a przede wszystkim z bliskością” – powiedział hierarcha.
Nie tylko symbolicznie
Solidarność nie powinna być tylko symboliczna. Chodzi również o konkretne wsparcie: „Chcemy informować się lokalnie o potrzebach i wyzwaniach kościelnych i politycznych oraz pokazać, że Kościół w Niemczech stoi po stronie Ukraińców” – powiedział abp Burger. Współpraca z organizacjami partnerskimi Caritas Spes i Caritas Ukraina układała się bardzo dobrze – charakteryzowała się wzajemnym wsparciem.
Był szczególnie poruszony wysokim poziomem motywacji pracowników Caritas: „Nie szczędzą wysiłków, aby pomóc swoim rodakom” – podkreślił arcybiskup. Był również poruszony wizytą na polu, na którym upamiętniono poległych: „Ta danina krwi pokazuje, ile ten naród musi zapłacić za obronę swojej tożsamości”.
Danina krwi pokazuje, ile ten naród musi zapłacić za obronę swojej tożsamości
W dłuższej perspektywie Kościół w Niemczech chce nadal promować pomoc humanitarną – nie tylko finansową, ale także poprzez dzielenie się doświadczeniami. „Caritas udowadnia swoją wartość w tym kryzysie”, powiedział abp Burger. Staje się jasne, na których grupach – takich jak niepełnosprawni czy weterani – należy się szczególnie skupić. Doświadczenia te mogą również kształtować pracę w innych obszarach kryzysowych.
Wymiar duchowy
Arcybiskup podkreślił duchowy wymiar pomocy. Wiara odgrywa kluczową rolę dla ludzi w Ukrainie: „Przesłanie życia, wiary, nadziei i miłości – to podtrzymuje ludzi w tych trudnych czasach”.
Dla abp Burgera jedno jest pewne: społeczność międzynarodowa nie może zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy. „Ważne jest, aby nadal nagłaśniać cierpienie tego narodu” – powiedział. Jego apel jest skierowany do wszystkich krajów posiadających możliwości pomocy: „Kontynuuj wspieranie tego kraju. Zapewnijcie pomoc humanitarną”.
Źródło: eKAI
Fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News