У Млинах вшанували автора державного гімну України отця Михайла Вербицького

У Млинах вшанували автора державного гімну України отця Михайла Вербицького

5 березня, в с. Млини Ярославського повіту (Республіка Польща), відбулися врочисті заходи з відзначення 201 – річчя від дня народження отця Михайла Вербицького. Організатором заходів у Млинах був парох о. Павло Рогунь. У святкуваннях взяли участь отці перемиського деканату: о. митрат Богдан Степан, о. протоієрей Іван Тарапацький, о. Христофор Блажеєвський та о. Тарас Чорний з України.
О годині 12.00 відслужено панахиду за о. Михайла Вербицького. До всіх учасників проповідь виголосив о. Павло Рогунь, промовляли також представники влади та суспільних організацій. Після літургійних відправ усі учасники заходів вийшли перед церкву. Сформовано процесійний хід, який попрямував до могили о. Михайла Вербицького.
Там, усі делегації з Польщі та України зложили вінці та квіти до пам’ятника композитора.

***
ДОВІДКА
Отець Михайло Вербицький (4.03.1815-7.12.1870 р.)
Український грекокатолицький священик, композитор, диригент. Народився в с. Явірник Руський на Надсянщині. Навчався у Перемишлі та Львові. Був парохом в с. Завадів в роках 1850-1852, в Залужі в роках 1852-1855, та найдовше до смерті в селі Млини від 1956 до 1870. Вербйцький – один з перших українських композиторів – професіоналів у Галичині. Писав хорові, вокальні (соло), інструментальні твори на музику до театральних п’єс. В хоровій творчості спирався на традиції Д. Бортнянського. Серед хорів для чоловічого і мішаного складу виділяються „Заповіт” на слова Т. Г. Шевченка, „Поклін ‚ на слова Ю. Федьковича, „Жовнір” на текст І. Гушалевича. Створив для оркестру 8 симфоній – увертюр, 2 полонези, вальс. Симфонії – увертюри, в них використані народні мелодії (коломийки). Склав збірник п’єс для гітари.
Музику і спів о. Михайло вважав молитвою, і навпаки молитву – музикою. У журналі „Зоря” за 1863 р. знайшов вірш П. Чубинського і написав Гімн „Ще не вмерла України”. Був найактивнішим співробітником української драматичної школи, яку відкрив театральний комітет, організованого у Львові 1861 р. Товариства „Руська бесіда”. З Млинів о. Вербйцький часто пішки ходив до монастиря Сестер Василіянок в Яворові, де навчав здібних монахинь гри на гітарі, переписав їм свою „Школу гри на гітарі”, багато пісень для навчання монахинями україн¬ських дівчат. Був автором численних музично-драматичних творів, сольних хорових і оркестрових композицій. У його творчості в останні роки життя найбільше значення мають твори: „На погибель”, „Заспів”, „Нинішня пісня”, „Цвітка молить”, „Поклін”, „Де Дніпро наш котить хвилі” і музика до театральних п’єс: „Верховинці”, „Панщина”, „Простак” (всього 22 п’єси).
Помер композитор 7 грудня 1870 року.
Могила його у с. Млини довго була у занедбаному стані, і лише 1934 році на кошти студентського товариства „Боян” одно¬сельчан композитора поставили невеликий пам’ятник, де на цементній оправі вибито прізвище і роки життя Михайла Вербицького. Згодом дописали: „Автору гімну України”. Михайло Вербицький – патріарх західноукраїнської професійної музики повертається до нас тепер уже остаточно, повністю, без усіляких офіційних жертвувань.
У 1938 р. за почином львівського товариства «Боян» за участю музичного товариства ім. М. Лисенка на могилі Михайла поставлено кам’яний пам’ятник у вигляді ліри.
У 1995 році громадскістю Яворівщини проведено реставрацію пам’ятника та впорядковано територію біля нього.
У 1997 році в м. Яворові відкрито перший в Україні пам’ятник творцю безсмертної мелодії. В 2016 році відкрито також пам’ятник у Львові.
12 квітня 2005 року відкрито і посвячено пантеон – каплицю Митрополитом Перемисько-Варшавським Іваном Мартиняком при участі Президента України Віктора Ющенка за пароха о. Богдана Степана. Проект каплиці виконав архітектор Іван Коваленко. Будову каплиці довершено в роках 2004-2005 за губернаторів Львова Степана Лукашика і Петра Олійника. Спорудження пантеону сфінансовано Львівською Обласною Державною Адміністрацією і місцевою парафією Різдва Пресвятої Богородиці в Хотинці та пожертвами українського суспільства з Польщі та України. Каплиця постала на відзначення двох дат, які майже співпали у часі: 140 – річчя від першого публічного озвучення урочистої пісні у м. Перемишлі та 190 – річниці від дня народження композитора.
У склад місця пам’яті о. Михайла Вербицького в Млинах входять: цвинтар, де знаходиться могила Вербиського в пантеоні – каплиці та церква Покрови Пресвятої Богородиці (рік будови 1733), в якій парохом був о. Михайло Вербицький.
4 березня 2015 р. у селі Млини відбулися ювілейні святкування в честь о. Михайла Вербицького за участю Патріарха Святослава – Глави УГКЦ.
У 27 грудня 2015 р. у Львові відкрито пам’ятник о. Михайлу Вербицькому.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK