Modlitwa za pokój

Modlitwa za pokój

W piątek 08 maja 2015 r. w 70-tą rocznicę zakończenia II-ej Wojny Światowej w parafii greckokatolickiej p. w. św. Mikołaja w Żelichowie odbyło się nabożeństwo dziękczynne do patrona świątyni św. Mikołaja za dar pokoju. Zebrani prosili także Świętego Mikołaja o wstawiennictwo u Boga w intencji pokoju na Ukrainie. „Pokój, jest rzeczywistością o którą trzeba dbać i zabiegać w każdym czasie i każdym pokoleniu. Raz dany nie oznacza, że będzie trwał na wieki, gdyż w świecie działa szatan – przeciwnik człowieka, który nie lubi pokoju. Dlatego nieustannie w każdym pokoleniu o pokój musimy się starać” – mówił w kazaniu ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii św. Mikołaja. „Ja jestem Dobrym Pasterzem – słyszeliśmy w ewangelii św. Jana. Prosimy dzisiaj Boga, aby darował dobrych pasterzy także na stanowiskach władz świeckich dla naszych narodów Ukraińskiego i Polskiego, aby nie byli to najemnicy, którym nie zależy na dobru obywateli i kiedy zjawi się niebezpieczeństwo uciekają! Prosimy Boga aby darował nam pasterzy wiernych jego przykazaniom i oddanych służbie dla narodu i wszystkich obywateli.”

Kaznodzieja odniósł się również do sytuacji wydarzeń wojennych, wskazując na zjawisko wojny, jak porażkę człowieczeństwa – „Wojna jest zawsze porażką człowieka, nie ma zwycięzców i zwyciężonych, wszyscy przegrywają bo cierpi człowiek. Ze zwątpieniem cierpiący zadają pytanie, gdzie jest Bóg? Bóg jest na swoim miejscu, przy cierpiącym, jednak pytanie trzeba postawić inaczej, gdzie jest człowiek? To on poprzez wolną wolę potrafi „zamienić się w wilka” i bez litości dla słabszych niszczyć wszystko!”

Na zakończenie modlitwy wszyscy obecni w milczącej procesji z zapalonymi zniczami przeszli do przykościelnego lapidarium, aby tam w ciszy wspomnieć niewinne ofiary wszystkich wojen, które toczą się na świecie.

Dziękując obecnym, ks. Paweł Potoczny wskazał również kierunek dalszych starań o pokój, „budujmy między sobą mosty, bo mosty łączą różne światy, jakże piękne i ciekawe. Niech ta nasza dzisiejsza modlitwa będzie darem dla Pana Boga za pokój który nam darował.”

Na uroczystości przybył dziekan nowodworski ks. Antoni Mikielewicz z Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim z wiernym, a także goście z Poznania, Elbląga i innych okolicznych miejscowości.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK