Przemyśl: rzymskokatoliccy i grekokatolicy w jednej procesji Bożego Ciała

Przemyśl: rzymskokatoliccy i grekokatolicy w jednej procesji Bożego Ciała

W Przemyślu w procesji Bożego Ciała uczestniczyli wspólnie wierni Kościoła rzymsko i greckokatolickiego. Pierwszy z czterech ołtarzy na trasie procesji był usytuowały przy Archikatedrze Greckokatolickiej.

Mszy świętej przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli pozostali biskupi rzymskokatoliccy z Przemyśla oraz przedstawiciele obrządku wschodniego: Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz i ordynariusz eparchii Toronto i Wschodniej Kanady bp Bryan Bayda.

Podczas homilii abp Adam Szal podkreślił, że przeżywana uroczystość jest dniem wdzięczności i okazją do dawania świadectwa. „Z radością przychodzimy do świątyni, idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dzielić się ze światem tą tajemnicą, aby dawać świadectwo naszej wiary tego, że Bóg jest z nami. Idąc ulicami naszego miasta, zawierzymy Chrystusowi wszystkich mieszkańców”.

Na terenie Archidiecezji Przemyskiej trwa obecnie peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wizerunek towarzyszył wiernym także podczas modlitwy w przemyskiej archikatedrze. „Patrzymy na ten obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wędruje po naszych parafiach po to, aby przypomnieć nam, że serce Jezusa jest otwarte. Eucharystia, którą dzisiaj celebrujemy jest darem serca Jezusa” – mówił abp Szal.

Po zakończonej Eucharystii na ulice miasta wyruszyła centralna, miejska procesja, w której wzięli udział wierni z przemyskich parafii, licznie zgromadzeni kapłani i siostry zakonne, a także przedstawiciele obrządku greckokatolickiego.

tekst: Stanisław Gęsiorski – Przemyśl
VATICAN NEWS,  Radia FARA

fot.: ks. Bogdan Stepan, Bogdan Sumka

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK