Проповідь на віддання празника Богоявлення Господнього Архиєпископа і Митрополита Євгена Поповича

Проповідь на віддання празника Богоявлення Господнього Архиєпископа і Митрополита Євгена Поповича

Проповідь на віддання празника Богоявлення Господнього Архиєпископа і Митрополита Перемисько-Варшавського Євгена Поповича
Перемишль, 14 січня 2024 р. Б.

-I-
Після хрещення, Ісус іде на пустиню, де перебуває сорок днів і ночей на молитві та пості.
Питання, чому зразу піст та усамітнення? В часі хрещення Він почув голос Отця Небесного, Ти єси мій Син улюблений, в Тобі моє вподобання, та Дух Святий зійшов на Нього у виді голуба. Як говорить євангеліст Лука, Ісус мав тоді тридцять років життя…, отже вживаючи наших мірок можемо сказати, що був саме вповні дозрілою людиною, щоб прийняти та усвідомити собі свою місію. Для осмислення свого покликання, Ісус подається на пустелю, щоб в тиші свого серця «по-людськи» збагнути покликання та завдання, яке перед ним ставить Отець Небесний.
Після сорока днів, Ісус виснажений тілом рушає в дорогу, щоб голосити людям прихід Божого Царства, та на дорозі Його місії стає вічний ворог людини – диявол, який колись збаламутив прародичів, бажає звести Ісуса з дороги проповідування Божого Царства. Диявол використовує слабість людської натури та пробує показати інший вимір царства земського, мовляв, навіщо цей труд, коли все можеш мати, коли мені поклонишся, тобто визнаватимеш мою першість у житті. Диявол трикратно пробує відвести Ісуса від своєї місії. Знаючи, що Ісус відчуває голод тіла, підступає до Нього і говорить: «Коли ти Син Божий, скажи оцьому каменеві, щоб став хлібом». Ісус відповів: «Писано, що не самим лише хлібом житиме людина». Опісля в одну мить показує Ісусові усі царства світу і говорить: Я дам тобі всю владу й славу їхню, бо вона мені передана… тож коли ти поклонишся переді мною, вся твоя буде. Ісус відповів: «Писано, Ти будеш поклонятися Господеві, Богові твоєму, і Йому єдиному служити…». Опісля диявол запровадив Ісуса у Єрусалим і поставив на наріжнику храму і сказав: «Коли ти Син Божий, кинься звідсіль додолу, писано бо: Він ангелам своїм велітиме про тебе, щоб тебе зберігали…». Але Ісус озвавсь до нього: «Сказано: Не спокушуватимеш Господа Бога Твого..». І далі читаємо, що тоді диявол відступив від Ісуса, але до часу!

-II-
Сьогодні зовнішній світ, як колись диявол у пустині, показує мені альтернативні форми життя, покладаючи наголос на силі, здоров’ї, багатстві, молодості. Здається, що в тому не має нічого поганого, але – як це буває – також і тут є маленька пастка, яка заморочує наш ум і серце, забуваючи про основне, що колись здоров’я вже не буде таке, що молодість скоро проминає, що гроші щастя не приносять, що раптом цілий мій світ, який я будував під диригування світової моди валиться. І вже часто не лишається нічого, на чому можна було б спертися!!! Залишається пустота, гіркота і ніяковість життя.

В одній з проповідей присвячених хрещенню Ісуса Христа папа Франциск пропонує нашій увазі пильно придивитися до того, що Ісус робить після свого хрещення. Ісус ведений Духом Святим, як сказано скоріше їде на пустиню, де окрім спокус, перебуває на молитві в єдності зі своїм Отцем Небесним. Так само і я сьогодні, щоб бути сильним духом та мати сили долати спокуси, мушу перебувати на молитві з Отцем Небесним.
Тоді я стану сильний Божим Духом і примани цього світу не зведуть мене, як спокуси не звели Ісуса, що їх зазнавав на пустині. Бо в Євангеліях прямо про це говориться, що перед Ісусом була поставлена альтернатива: вибери все, що світ дає і будеш щасливий, тільки мені поклонися – говорив лукавий. Чи цей голос сьогодні не прямує за нами? Прямує, і, на жаль, так багато учнів Ісуса відвертаються від Нього і йдуть у свою сторону. А ті, що сильні Божим Духом, далі крокують за Ісусом – як отих двоє Іванових учнів, які почувши, що Він Божий Агнець, – залишили Івана і пішли за Ісусом.

Тому сьогодні, в цю Неділю по Богоявленні, запрошую Вас увійти в пустиню свого життя і вслухатися уважно, який голос до мене сильніше промовляє – чи тихий та мирний Голос Божого Сина, чи може голос світу, який так багато мені обіцяє, але за яким не має ні життя, ні надії, ні миру, але постійна боротьба самого з собою та цілим світом.

-III-
Після хрещення та побуту на пустині, Ісус подається у свій рідний край Галілею, іде до міста свого походження Назарету, щоб там серед своїх почати голосити правду про прихід Божого Царства.
Ісус входить до синагоги, бере книгу та читає фрагмент пророцтва Ісаї: «Господній Дух на мені, бо він мене помазав. Послав мене нести Добру Новину бідним, звіщати полоненим визволення, сліпим прозріння, випустити пригноблених на волю, оповістити рік Господній сприятливий…». І коли закінчив читати, згорнув книгу і сказав: «Сьогодні збулось це писання у вухах ваших…». Всі остовпіли й питали себе, «Чи він не син Йосифа…». І всі вставши в синагозі рушили й вивели Його геть за місто на край гори, щоб скинути його додолу. Та він, пройшовши серед них, пішов далі… Прийшов до своїх і свої Його не прийняли, бо «Ніякого пророка не приймають добре у своїй батьківщині…».
Щойно тоді Ісус подається у Капернаум (місто походження апостола Петра), там зупиняється і звідси починає свою місію. Капернаум лежало на межі Галілеї та краю Завулона та Нафталі (двох інших поколінь Ізраїля), які в наслідок різних історичних обставин втратили чистоту культу єдиного Бога. Тому через своїх були називані також поганами. Не прийнятий своїми, Ісус іде до народу, який сидів у темряві, щоб тим що сиділи в країні й тіні смерти, зійшло світло Божого пізнання.
Тими, які перебувають сьогодні у темряві та тіні смерти, є також багато охрещених синів та дочок нашого народу, які зведені диявольською спокусою; здають рідний край ворогам, крадуть гуманітарну поміч, обкрадають Збройні Сили України, зловживають державними фондами, не сплачують податків чи втікають від обов’язку захисту України, або поклоняться «богам руського миру».

-IV-
Не раз кожний з нас ставить собі питання, що це є, оте Царство Боже? Царство Боже, це вихід з темряви й тіні смерти та вхід у Боже світло та життя в Христі Ісусі. «Бо від Його повноти прийняли всі ми – благодать за благодать» (Йоан 1, 16).
Всі хто приходив до Івана хреститися, питав його: «Що нам робити?». Іван відповідав просто: «Хто має дві одежі, нехай дасть тому хто не має. А хто має харч, нехай так само робить», «Нікому кривди не чиніть, фальшиво не доносьте». Тобто, Іван підіймає тему, яка відтак буде стояти в центрі навчання Ісуса, де турбота за праведність, справедливість та добро всіх людей мають ставатися пріоритетом життя охрещеного в ім’я Пресвятої Тройці.
Іванове навчання було першим кроком основної ідеї проголошення Царства Божого. Його сповнення бачимо у нагірній проповіді Ісуса, в якій прокламує вісім блаженств, які від цієї хвилини мають визначати дорогу світла тих, хто прийняв хрещення з води й Духа Святого. Блаженства замикає обітниця Ісуса дана тим, хто піде Його дорогою: «Радійте і веселіться, бо нагорода ваша велика на небі…».

+Євген Попович

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK