Отець Кадило – «Воля народам! Воля людині!»

Отець Кадило – «Воля народам! Воля людині!»

1903 р. 12 серпня – у Стрию на Львівщині народився Василь Шевчук (в підпіллі: отець «Кадило»), у майбутньому греко-католицький священник, військовий капелан.

Згодом сім’я, де було ще шестеро дітей, переїхала до Дрогобича. Навчався у Дрогобицькій, Перемиській та Стрийській гімназіях. Після завершення навчання та служби у польському війську вступив до Духовної семінарії в Перемишлі.

30 березня 1930 року був рукоположений на священника в неодруженому стані єпископом Йосафатом Коциловським. Свою першу Службу Божу відправив 6 квітня 1930 року в церкві святої Тройці у Дрогобичі. Душпастирював у селах Дорожів, Меденичі (Дрогобиччина), та Грушатичі (Самбірщина). Від вересня 1932-го, продовжував служіння на Закерзонні. Отець Василь Шевчук був одним із активних учасників товариства «Просвіта», закликав селян відвідувати читальні, керував хорами.

Отець Василь Шевчук  був військовим капеланом сотні Громенка, а згодом цілого Перемиського Куреня.

Перебуваючи в сотнях Громенка, Бурлаки, Крилача та Ластівки, Отець Кадило служив польові Літургії, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, хоронив полеглих.

У червні 1947 року, під час рейду на Захід із сотнею Громенка, знесиленого і хворого отця-капелана заарештували представники чеських органів безпеки. Через місяць його передали владі комуністичної Польщі. Під час слідства і суду о. Василь Шевчук перебував у Ряшівській тюрмі, де над ним знущалися кримінальні злочинці та слідчі.

8 червня 1948 року Військовий районний суд у Ряшеві засудив Василя Шевчука до смертної кари, вирок виконали 13 вересня.

Український інститут національної пам’яті

Фільм “Отець Кадило”

У 2012 році було знято документальний фільм «Отець Кадило», присвячений о. Василю Шевчуку.

Стрічка розповідає про життя і служіння священника УГКЦ о. Василя Шевчука, який, протягом 1945-1948 років, був капеланом Перемиського Куреня  на Закерзонні під псевдом “Кадило”.

Документальний фільм “Отець Кадило”, спільного виробництва благодійного фонду “Українська кіно ініціатива” та рекламно-продюсерського центру “Стар-ТВ”, автор сценарію і дослідження – Тарас Бабенчук, текст читає народний артист України Федір Стригун.

Зйомки фільму проходили на території України, Польщі, Словаччини і Канади. Саме в Канаді сьогодні проживає найбільше свідків життя і служіння Отця “Кадила”. Це колишні вояки зі сотні “Громенка”, парафіяни о. Василя Шевчука з с. Павлокома та вихідці з інших сіл Перемищини. Своїми спогадами про священика поділився відомий науковець, професор Університету Мак-Мастер у Гамільтоні (Канада) Петро-Йосиф Потічний.

У стрічці “Отець Кадило”, за допомогою художніх сцен, відтворено капеланське служіння о. Василя Шевчука, а також епізоди з його життя. У художніх зйомках взяли участь актори Першого українського театру для дітей та юнацтва, а також військові реконструктори з Товариства пошуку жертв війни ”Пам’ять”.

Завдяки сприянню польського ІПН, знімальною групою опрацьовано матеріали кримінальної справи о. Василя Шевчука “Кадила”, які довший час були недоступними і презентуються вперше. Ці документи проливають світло на останній рік життя священика, який він провів у Ряшівській в’язниці.

Підготував Б.Тхір

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK