Św. Mikołaj przybył dzień wcześniej do Chotyńca

Św. Mikołaj przybył dzień wcześniej do Chotyńca

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta Kościół Greckokatolicki w Polsce, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia w kalendarzu gregoriańskim, czyli 13 dni po tradycyjnych Mikołajkach.

Wyjątkowo tego roku, dzień wcześniej (18 grudnia) ten szczególnie lubiany przez dzieci i dorosłych święty przybył do Chotyńca. Wieś ta leży przy granicy z Ukrainą, kilka kilometrów od przejścia granicznego w Korczowej. Możliwe, iż ta bliskość granicy i życzliwość służb granicznych były przyczyną wcześniejszego przybycia św. Mikołaja. Ten święty dobrodziej przybył do świetlicy wiejskiej, gdzie obdarował prezentami licznie zgromadzone dzieci.

Mimo wcześniejszego przybycia nie zaskoczył tych, którzy go oczekiwali. Dzieci z Chotyńca, Gaji, Nienowic, Hruszowic, Kalnikowa i Załazia przygotowały i zaprezentowały część artystyczną na powitanie oczekiwanego gościa. Również dorośli zaprezentowali swoją wiedzę na temat świętego, uczestnicząc w krótkim quizie, który prowadził ks. proboszcz Paweł Rohuń. Podczas rozdawania prezentów, obdarowywani mogli zaprezentować liczne wiersze i piosenki o tematyce „mikołajowej” i świątecznej. Po rozdaniu prezentów św. Mikołaj wraz z wszystkimi zebranymi uczestniczył w poczęstunku przygotowanym przez parafian.

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK