Pielgrzymka grekokatolików ze Słowacji do Jarosławia

Pielgrzymka grekokatolików ze Słowacji do Jarosławia

17 pażdziernika do Jarosławia przybyła liczna grupa pielgrzymów ze Słowacji, aby w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia oddać pokłon cudownej ikonie „ Brama Miłosierdzia” i uzyskać odpust zupełny. Około godz. 10-00 wierni ze Słowacji odprawili nabożeństwo do Matki Bożej przed cudowną ikoną. Pół godziny później rozpoczęła się pontyfikalna Msza Święta w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, której przewodniczył Arcybiskup Jan Babiak – Metropolita Preszowski (Słowacja) w koncelebrze Arcybiskupa Eugeniusza Popowicza – Metropoility Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, Arcybiskupa Jana Martyniaka, Biskupa Milana Lacha – Biskupa pomocniczego Archidiecezji Preszowskiej, księży greckokatolickich z Polski i Słowacji. Oprawę muzyczną liturgii tworzył chór kleryków z Seminarium Duchownego w Preszowie. Po Mszy Świętej Arcybiskup senior – Jan Martyniak opowiedział w skrócie powojenną historię jarosławskiej świątyni i przypomniał wydarzenie koronacji ikony koronami pobłogosławionymi przez św. Jana Pawła II. Na zakończenie Metropolita Eugeniusz Popowicz jeszcze raz przywitał i podziękował wszystkim przybyłym pielgrzymom ze Słowacji.

Po obiedzie biskupi wraz z merem słowackiego miasta Svidnik – Janem Holodnakiem udali się do ratusza w Jarosławiu, aby spotkać się z burmistrzem – panem Waldemarem Paluchem. W tym samym czasie pielgrzymi powrócili do świątyni, aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie i krótkiej wycieczce ulicami Jarosławia przybyli goście udali się w drogę powrotną.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK