GREKOKATOLICY MODLILI SIĘ W BIAŁYM BORZE

GREKOKATOLICY MODLILI SIĘ W BIAŁYM BORZE

W niedzielę 21 września, w greckokatolickim maryjnym sanktuarium w Białym Borze, odbyły się główne uroczystości związane z obchodami święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Tradycyjnie już, od ponad pół wieku, obchody te związane są z pielgrzymką grekokatolików z północno-zachodniej Polski do tego świętego miejsca.

W tym roku przybyło do Białego Boru kilka tysięcy wiernych, wraz ze swoimi duszpasterzami, z różnych parafii, między innymi z Gdańska, Słupska, Bytowa, Koszalina, Kołobrzegu, Trzebiatowa, Stargardu Szczecińskiego, Wałcza, Miastka, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania a nawet dalekiego Wrocławia. Wierni przybyli też z wielu innych parafii obu greckokatolickich eparchii w Polsce. Uroczystej pontyfikalnej Boskiej Liturgii przewodniczył Władyka Wrocławsko-Gdański Włodzimierz. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Archieparchii Przemysko-Warszawskiej Władyka Eugeniusz Popowicz, pochodzący z niedalekiego Człuchowa. Z biskupami współkonecelbrowali Liturgię kapłani: ks. mitrat Bogdan Hałuszka z Koszalina, ks. mitrat Józef Ulicki z Gdańska, ks dziekan Arkadiusz Trochanowski z Wałcza, oraz ks. dziekan Piotr Baran, proboszcz białobórskiej parafii. Pozostali kapłani służyli wiernym w sakramencie pokuty.

Wiernych, którzy bardzo licznie przybyli w tym roku do Białego Boru, nie wystraszyła niepewna pogoda, ani zasłonięte od rana chmurami niebo. Ostatecznie Liturgia zakończyła się przy słonecznym niebie. Również bardzo ciepło słońce ogrzewało przybyłych w czasie procesji z ikoną Matki Bożej dookoła białobórskiej cerkwi a także w czasie uroczystego poświęcenia wody. Na zakończenie uroczystości w Białym Borze wierni otrzymali błogosławieństwo Ikoną Matki Bożej oraz przystąpili do uszanowania Ikony poprzez jej ucałowanie. Wszyscy też otrzymali błogosławieństwo poprzez pokropienie święconą wodą.

Pielgrzymka wiernych do Białego Boru ma już prawie sześćdziesięcioletnią tradycję. Przez pierwsze cztery dziesięciolecia wierni spotykali się na święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w kaplicy na miejscowym cmentarzu. W 1997 r. została poświęcona własna świątynia wybudowana według projektu prof. Jerzego Nowosielskiego, który jest również autorem kolorystyki i malarstwa wewnątrz cerkwi. Od tego też czasu wierni spotykają się na odpustach już przy nowej cerkwi. Raz w roku, frontowa ściana świątyni, zgodnie z zamysłem prof. Nowosielskiego, stanowi monumentalny ikonostas a prezbiterium mieści się wówczas pod chórami światyni. Wierni zbierają się na zewnątrz, na cerkiewnym placu, który staje się otwartą nawą dla wiernych.

cerkiew.net.pl /wrj / Foto: T. Majewski

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK