Restauracja „U św. Mikołaja”

Restauracja  „U św. Mikołaja”

Restauracja „U św. Mikołaja” rozpoczęła swoją działalność siedem lat temu jako podmiot gospodarczy działający przy Caritas Parafii św. Andrzeja Ap. w Bartoszycach. Początkowo miała funkcjonować jako miejsce spotkań wspólnoty ukraińskiej z Bartoszyc i okolicznych miejscowości. Z czasem jednak stała się popularna wśród Bartoszyczan i turystów, odwiedzających nasze miasto ze względu na oryginalny, ciekawy wystrój, dobrą kuchnię i przystępne ceny. Wystrój restauracji nawiązuje bezpośrednio do stylistyki łemkowskiej i ukraińskiej. Wewnątrz można znaleźć wiele oryginalnych, autentycznych przedmiotów codziennego użytku o wartości muzealnej, mebli, odzieży oraz malowidła i ikony. W menu „U św. Mikołaja” znajdziemy dania tradycyjne, zarówno polskie jak i ukraińskie. Niezwykłą wagę przywiązujemy do jakości posiłków, które pozbawione są chemicznych komponentów, pieczemy własny chleb. Wartym podkreślenia jest fakt, iż restauracja nie prowadzi sprzedaży napojów alkoholowych.

Do sukcesów „Mikołaja” można zaliczyć piąte miejsce w Polsce w rankingu Gazety Wyborczej na najlepszą przydrożną restaurację w konkursie „Kulinarny Atlas Polski”. W ostatnich latach odbywały się również koncerty, które gromadziły wielu wielbicieli głównie poezji śpiewanej i nie tylko. Wystąpili u nas Artur Andrus, Czesław Mozil, Czerwony Tulipan, Janusz Yanina Iwański, Elżbieta Adamiak i inni. Jednak najważniejsza działalność , związana z restauracją, to działania statutowe Caritas, które realizujemy dzięki pracy restauracji. Codziennie wydawane są ciepłe posiłki oraz odzież osobom potrzebującym, głównie bezdomnym. Pomagamy finansowo osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej . Również pieniądze pozyskiwane z działalności restauracji wspierały organizację Sarept, które prowadziłam w ostatnich latach. Nasza Caritas nie pozyskuje żadnych środków z zewnątrz, nie korzysta z pomocy sponsorów ani wolontariuszy. Cala działalność statutowa jest finansowana z pracy restauracji. Chcemy w ten sposób pokazać, że powołaniem cerkwi, jest nie tylko głoszenie Słowa Bożego lecz konkretna odpowiedź na ewangeliczne wezwanie Chrystusa do miłości miłosiernej, przez którą w najpełniejszy sposób realizuje się życie i powołanie chrześcijańskie.

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Ks. dr. Eugeniusz Popowicz odwiedzając parafie greckokatolickie północnej Polski był gościem restauracji U św. Mikołaja. Biskup wyraził słowa uznania dla prowadzonej działalności charytatywnej restauracji, która wchodzi w skład przyparafialnego Caritas.

Lucyna Krawiecka

 Strona Restauracji u św. Mikołaja

Bez nazwy-1

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK