ZMARTWYCHWSTANIE – ZSTĄPIENIE DO OTCHŁANI W IKONOGRAFII

ZMARTWYCHWSTANIE – ZSTĄPIENIE DO OTCHŁANI W IKONOGRAFII

Literackim źródłem ikony Zstąpienia Chrystusa do Otchłani są teksty biblijne (1P 3, 18; Mt 27, 52; Łk 23, 24 oraz Ef 4, 8-10) szeroko rozbudowane i interpretowane we wczesnej literaturze homiletycznej i apokryficznej. Temat pojawia się już w sztuce wczesno – chrześcijańskiej. Wschód nada temu przedstawieniu rolę szczególną, widząc w nim obraz centralnej tajemnicy Kościoła: Zmartwychwstania Pańskiego (gr. Anastasis, rus. Woshriesienije). Zachód stworzy w średniowieczu własną ikonografię Zmartwychwstania, ukazującą Chrystusa z paschalną chorągwią, stojącego lub unoszącego się nad grobem, otwartym lub zapieczętowanym, i z otaczającymi go żołnierzami — śpiącymi lub przerażonymi.
Najpopularniejszy wariant Zstąpienia do Otchłani przedstawia Chrystusa w świetlistej mandorli, kolistej lub owalnej, podającego rękę wychodzącemu z grobu Adamowi, obok którego stoi Ewa. Otchłań pod stopa¬mi Chrystusa, podobnie jak grota w scenie Bożego Narodzenia i piekło w Zesłaniu Ducha Świętego, malowana jest kolorem czarnym. Zamieszkują ją diabły. Jej wyłamane wrota często układają się w kształt krzyża. Wokół nich mogą być rozrzucone zamki, łańcuchy i klucze, owe „żelazne wrzeciądze”, o których skruszeniu mówi proroczy Psalm 107, 16. Pojawia się tu również motyw grobu, najczęściej w postaci sarkofagowej. Pierwszych rodziców otaczają sprawiedliwi Starego Przymierza, oczekujący na wybawienie: Abel, królowie Dawid i Salomon, kapłani, prorocy i Jan Chrzciciel. Najbardziej wzruszającym motywem w ikonie Anastasis jest spotkanie dwóch dłoni: starego i Nowego Ada¬ma, śmierci i życia, tęsknoty i spełnienia. W tym geście ogniskuje się, tylekroć opisywana w literaturze patry¬stycznej i wysławiana słowami paschalnej liturgii tajemnica miłosiernej miłości Boga, czule pochylającego się nad grzesznikiem. W pochyleniu Boga nad człowiekiem uczestniczy także natura, symbolizowana przez dwa symetryczne zbocza doliny miękko opadającej ku dołowi, podobnie jak w scenie Chrztu Pańskiego. Bliska klasycznym schematom bałkańsko-ruskim jest ikona z cerkwi w Witryłowie. Postaci Adama, Dawida i Salomona zostają wybawione z paszczy Hadesu. W XVII wieku dochodzi do swoistej kontaminacji Zstąpienia do Otchłani i Zmartwychwstania w wersji zachodniej co poświadcza ikona z katedry unickiej w Przemyślu. W XVIII stuleciu zwycięża to ostatnie, z Chrystusem stojącym lub unoszącym się nad zapieczętowanym bądź otwartym grobem, ikony Zmartwychwstania, na przykład świąteczna ikona w Brunarach, były inspirowane grafiką, która z Zachodu trafiła do polskich i cerkiewnych druków.
Tradycja rosyjska dopracowała się w końcu XVII wie¬ku formuły kompromisowej, w której bizantyńskie Zstąpienie do Otchłani zostało organicznie połączone z zachodnim Zmartwychwstaniem i uzupełnione scenami z tonącym Piotrem, Dobrym Łotrem, spotka¬niem Henocha z Eliaszem, Piotrem przy pustym grobie itp. Tak ujmowane Zmartwychwstanie, w otoczeniu dwunastu lub więcej scen świątecznych — zawierające cały cerkiewny program dodekaortonu, a więc skrót historii Odkupienia — stanie się w Rosji ikoną domową, tak popularną, że niemal kanoniczną, malowaną — na przykład w warsztatach staroobrzędowców — po dziś dzień. Wschodni temat Zstąpienia do Otchłani i zachodni temat Zmartwychwstania wyrażają dwa przeciwstawne, a zarazem komplementarne bieguny rozumienia i przeżywania tajemnicy paschalnej, wynikające z odmiennych założeń teologii i antropologii. Wschodnie Zstąpienie do Otchłani wyraża wydarzenie mistyczne, akcentuje kierunek zstępujący z nieba, platoński, soteriologiczny. Zachodnie Zmartwychwstanie dokumentuje opisany przez ewangelistów fakt historyczny, podkreśla kierunek wstępujący, arystotelesowski, kultyczny, bardziej triumfalistyczny.

ks. dr hab Michał Janocha, profesor UW

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK