Всечесні отці,
Дорогі в Христі браття і сестри,
Шановні гості,
Слава Ісусу Христу!
- Команча – наш греко-католицький Вифлеєм.
В нашу епоху маємо нагоду мандрувати по світі, відкривати нові місця, дивитись на шедеври культури та людської цивілізації. Не один з нас рушає в мандрівку у світ не як турист, але як прочанин, щоб пізнати святі місця, зв’язані з нашою Церквою та Христовою вірою. Звичайно, на нашому паломницькому шляху є відомі християнські святині чи місця. Багатьох з нас побувало у Святій Землі та у Римі. Багато з нас свій паломницький шлях скеровує у місця, зв’язані з особливим культом Пресвятої Богородиці. На нашому континенті це відомі всім – Люрд, Фатіма, Лясалет, Меджугоріє, Зарваниця, Марія Повч тощо.
Сьогодні Мати Божа зібрала нас тут, в Команчі, де від самого початку існування Вашої громади та парафії, Ви вибрали собі Її за свою покровительку.
Ми сьогодні є тут, бо маємо свідомість, що Божа Сила проявляється в безсилі, що Господь Бог саме на це місце послав для нас свою Матір, щоб своїм святим омофором берегла люд свій, бо те, що найменше в людей, може бути великим в очах Божих.
Саме в Біблії читаємо, що Господь вибирає собі маленький та забутий усіма Вифлеєм, з якого виводить свого потомка, що має пасти люд Ізраїля. Читаємо в Євангелії від Матея: «Так написано пророком: І ти, Вифлеєме, земле Юди, нічим не менша між містами Юди, бо з тебе вийде вожд, що буде пасти мій народ Ізраїля» (Мт. 2, 6).
Тим самим, парафразуючи слова пророка, можемо сьогодні сказати: «І ти Команче, нічим не менша від великих та відомих на цілий світ відпустових місць, бо також на тому місці Господь благословить всім, та Мати Божа безперестанно заносить наші молитви перед Його престол, бо не одна християнська душа тут отримала зцілення та почула голос Божий: «Прощаються тобі твої гріхи та йди за мною», і досвідчила присутності та сили Божої у своєму житті, та й зрозуміла, що Господь сильніший від найпотужніших армій цього світу, які сіють смерть та знищення, які хочуть підкорити собі народи та вчинити їх своїми рабами.
- Проща в тіні війни, натуральних катастроф та світової кризи.
Наша цьогорічна проща до Матері Божої в Команчі, в празник Її Покрова, відбуватися в часі великої війни Росії проти України, в часі інших воєн які руйнують суспільне життя, в часі натуральних катастроф, які нищать овочі праці наших рук, в часі світового заколоту та дезінформації. Ті всі негативні явища у світі, кладуться великою тінню на наше суспільне, церковне, родинне та національне життя.
Як нам християнам діяти та жити в реаліях сучасного світу назначеного війною та стільки ми негараздами, яких так багато біля нас?
Сьогодні, ми зібрані в цьому команецькому храмі, просимо Господа Бога, щоб перепровадив нас переможно через цю долину смерті. Просимо порятунку в Його Матері – Пресвятій Богородиці, яка постійно вставляється перед своїм Сином, а нашим Богом за нами грішними. Вона це робить, бо, до Неї щоденно звертаються мільйони побожних християн, які день й ніч заносять благальні молитви за рятунок для світу та наше визволення.
Серед тих, що просять Пресвяту Богородицю за наш порятунок, є також ви всі, що прибули на сьогоднішній празник, бо ви прибули тут не задля розваги, але потягнені вірою святою, яка вчить нас, що цей рід «всесвітнього зла» можна вигнати тільки молитвою та постом.
- Празник в очікуванні на Ювілейний 2025 Рік.
Наша цьогорічний празник в честь Покрова Пресвятої Богородиці також вписується в приготування до гідного пережиття Ювілейного 2025, в якому відзначатимемо 1700 річницю І Вселенського Собору у Нікеї та 100 років від об’явлення Матері Божої на Горі Явір, що на Західній Лемківщині.
Нехай час нашого приготування буде в першій мірі святом нашої віри, за яку будемо дякувати Всевишньому та просити Його благословення для кожного з нас, для наших парафій та цілої митрополії на наступні роки нашого буття, щоб ми вистояли, помножуючи скарби нашої віри і передавали її один одному, як запоруку нашого вічного щастя.
В цьому нелегкому часі, наше приготування до Ювілейного Року випереджує паломництво чудотворної Ікони Ярославської Матері Божої Милосердя Двері, яка незабаром прибуде також до Вашого храму та до храму Ваших сердець та Ваших родин.
Земське життя Марії – нашої небесної Покровительки, було невід’ємно зв’язане з життям в родині, де поруч був праведний Йосиф та дитя Ісус.
Марія та Йосиф – це ікона Пресвятої Родини, то ж можемо сказати сьогодні, що наше приготування до Ювілейного Року повинно мати місце в наших родинах, для яких першим викликом хай буде будування тривалої спільноти, фундаментом якої хай будуть любов, вірність, чесність та спільнота віри. Родини, в яких наші матері, жінки, дочки, вдивлятимуться в обличчя Пресвятої Богородиці та в неї шукатимуть для себе підтримки в цьому, щоб бути гідною жінкою та мамою, а чоловіки вдивлятимуться в обличчя святого Йосифа, щоб за його прикладом були праведними мужами, які не пристають до лукавого, але в законі Божому шукатимуть розв’язки щоденних проблем, з якими змагаються наші родини, опікуном яких Боже провидіння поставило Вас, дорогі чоловіки. Якщо наші жінки та чоловіки разом будуть іти через життя, задивлені в образ святого Йосифа та Пресвятої Богородиці, тоді їхні діти не шукатимуть «розради в цьому світі», але позаяк Дитя Ісус, будуть їм слухняні та зростатимуть в мудрості й в Божій ласці. Тоді всі ми, як одна велика родина Божих дітей, разом мандруватимемо дорогою Ісуса Христа, який сказав про себе: «Я є правда, дорога і життя…», «Я є хліб життя…», «Хто бачить мене, цей бачить Отця…» та який просить нас всіх: «Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас. Візьміть ярмо моє на себе й навчіться від мене, бо я лагідний і сумирним серцем, тож знайдете полегшу душам вашим. Ярмо, бо моє любе й тягар мій легкий» (Мт. 11, 28-30).
- Пресвята Богородице, спаси нас!
Ми прибули сьогодні на цей славний празник в честь Покрова Пресвятої Богородиці, щоб дякувати за дар віри, щоб просити про справедливий мир для України, щоб просити про благословення для цієї команецької землі, де є наш дім, щоб просити про ласки нам потрібні в гідному приготуванні до Ювілейного 2025 року, в якому – в що віримо – настане час миру та прощення, настане час божої благодаті та людського братерства, настане час, в якому рука Пресвятої Богородиці обітре кожну сльозу на наших обличчях.
Тому, разом заносім наші благальні молитви до Пресвятої Богородиці, щоб своїм святим омоформ берегла нас, наші родин, наші народи та цілий світ від всякого зла та вогню пекельного, словами молитви, яку нам дарував папа Франциск:
« Маріє, ти завжди сяєш на нашій дорозі як знак спасіння та надії. Ввіряємося Тобі, Здоров’ю хворих, Яка під хрестом єдналася з болями Ісуса, зберігаючи стійкою Свою віру.
Ти, що є Спасінням римського люду, знаєш, чого потребуємо, й ми упевнені, що подбаєш про все, аби, як у Кані Галілейській, після цієї хвилини випробування повернулися радість і свято.
Допоможи нам, Мати Божественної Любові, підкорятися волі Отця та чинити те, що нам скаже Ісус, Який взяв на Себе наші страждання та обтяжився нашими болями, аби через хрест привести нас до радості воскресіння. Амінь.»