UCHODŹCY Z UKRAINY MAJĄ SWOJE MIEJSCE W TARNOWIE. OTWARTO CENTRUM INTEGRACJI UKRAIŃSKIEJ

UCHODŹCY Z UKRAINY MAJĄ SWOJE MIEJSCE W TARNOWIE. OTWARTO CENTRUM INTEGRACJI UKRAIŃSKIEJ

– Centrum Integracji Ukraińskiej to z jednej strony wyraz naszej duchowej troski o tych konkretnych ludzi, którzy przebywają w diecezji tarnowskiej, a z drugiej odpowiedź na ich konkretne problemy i potrzeby – mówił w homilii podczas Mszy św. inaugurującej działalność Centrum biskup Andrzej Jeż.

Centrum Integracji Ukraińskiej zapewnia otoczenie opieką duchową, wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim, zajęcia z języka polskiego, angielskiego i ukraińskiego, opiekę nad dziećmi w świetlicy, warsztaty oraz promocję kultury i wolontariatu.

Uchodźcy w rozmowie z reporterką Radia RDN Małopolska podkreślali, że takie miejsce jest potrzebne.

– Dla osób z Ukrainy to jest bardzo fajne miejsce, ponieważ mogą tutaj przybywać, rozmawiać ze sobą, wspierać siebie nawzajem i myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. – Dla takich ludzi zagubionych, którzy zmieniają miejsce zamieszkania nie z własnej woli to będzie najważniejsze miejsce w tym mieście. – Bardzo się cieszę i bardzo dziękujemy wszystkim Polakom za pomoc dla Ukrainy. Bardzo dobrze się czuję tutaj w Polsce. Zawsze Polacy byli dla Ukraińców bardzo gościnni. – Razem pracowali tutaj Ukraińcy i Polacy, wspólnymi siłami zrobili dom, takie mieszkanie dla Ukraińców, uchodźców żeby mieli gdzie się spotykać z przyjaciółmi z Ukrainy i Polski, aby było nasze miejsce wspólne. – Bardzo ważny dzień, bo to takie wyjątkowe miejsce dla nas Ukraińców, bo integracja będzie przede wszystkim między nami samymi. Każdy jest zajęty i śpieszy się do domu, a już mamy takie miejsce, gdzie naprawdę możemy się spotkać.

Jak mówi bp tarnowski Andrzej Jeż, rolą tego miejsca jest integracja, ale też aktywizacja do działania.

– Potrzebują takiego miejsca spotkań, gdzie mogą się spotykać, rozmawiać ze sobą, planować, podejmować dzieła edukacyjne, charytatywne, związane z tworzeniem przestrzeni kultury, nawet kwestia pracy i przygotowania do zawodu i tak dalej i tak dalej. Chodzi o to, aby głównie oni współtworzyli ten ośrodek. My dajemy im możliwości, ale mamy taką nadzieję, że później będą sami podejmować różnego rodzaju działania i będą mieć tutaj część swojej ojczyzny.

Jak dodaje kanclerz Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce ks. Mikołaj Kostecki, kościół rzymskokatolicki dał przestrzeń do zachowania wiary i tożsamości narodowej.

– Jest to miejsce, w którym człowiek zagubiony, przestraszony rzeczywistością wojny odnajdzie drugiego człowieka, odnajdzie Boga, odnajdzie Chrystusa i ten ośrodek w tym pomoże. Nie ma takiej oceny, żeby ocenić tę wielką pomoc oprócz tej pomocy humanitarnej, tej rzeczowej. Kościół rzymskokatolicki daje nam pomoc taką duchową, a przede wszystkim daje miejsce, gdzie możemy się modlić w swoim obrządku i czcić Boga w swoim języku, w swojej wierze. To jest nie do ocenienia pomoc.

Duszpasterz grekokatolików w Tarnowie ks. Piotr Tsiviuk, podkreśla, że to miejsce było wyczekiwane.

– Prawie pół roku czekaliśmy na to miejsce, żeby się spotkać i to naprawdę jest piękne miejsce, żeby się łączyć razem w jedności ducha, w jedności kultury, jedności miłości i jedności modlitwy. Kiedy jest wśród nas miłość to odczuwamy, że jesteśmy w domu. Bo kiedy człowiek kocha innego człowieka to on pomaga. Tutaj odczuwamy tą pomoc z różnych stron. Ta pomoc pomaga po prostu czynić innych szczęśliwymi.

Koordynatorka Centrum Integracji Ukraińskiej Adrianna Hajduk podkreśla, że to miejsce ma być odskocznią od codzienności.

– Chcemy stworzyć coś takiego co nie będzie się kojarzyć z lekcjami, jakąś nauką, edukacją, nie. Tu ma być ich dom. To tak jak Polacy na obczyźnie spragnieni swego języka, niejednokrotnie po nabożeństwach zostawali żeby porozmawiać. Nie mieli takiego miejsca, tam mieli mało miejsca, więc zrodził się taki pomysł, żeby mieli takie miejsce dla siebie. Żeby mogli się spotkać, porozmawiać, napić się kawy, powspominać. Oni mają sobie przede wszystkim dużo do zaoferowania, później my, bo oni są dla siebie największym wsparciem.

Centrum Integracji Ukraińskiej mieści się przy Placu Kazimierza Wielkiego 5 w Tarnowie. Inicjatorem i głównym partnerem projektu jest Diecezja Tarnowska. To dzieło będzie prowadzić diecezjalna kapłańska Fundacja Caritas Sacerdotalis. Diecezja tarnowska w tej misji jest wspierana przez diecezję Colorado Springs i diecezję Springfield w Stanach Zjednoczonych. To także współpraca z Caritas Diecezji Tarnowskiej, spółką Refugium i parafią katedralną.

Uchodźcy z Ukrainy mają swoje miejsce w Tarnowie. Otwarto Centrum Integracji Ukraińskiej

Autor: Joanna Solak-Motyka

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK