20 LAT ISTNIENIA PARAFII GREKOKATOLICKIEJ PW. OFIAROWANIA PAŃSKIEGO W ŁODZI

20 LAT ISTNIENIA PARAFII GREKOKATOLICKIEJ PW. OFIAROWANIA PAŃSKIEGO W ŁODZI

Od 20 lat wierni Kościoła Greckokatolickiego mogą uczestniczyć w liturgii sprawowanej w języku ukraińskim, korzystać z sakramentów i posług duchownego, który prowadzi pierwszą łódzką parafię i animuje życie duszpasterskie w regionie łódzkim. Z tej okazji w dolnym kościele Parafii Matki Boskiej Bolesnej sprawowana była Msza Św.

Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Eugeniusz Popowicz Metropolita Przemysko-Warszawski. Obecny był także Ksiądz Biskup Włodzimierz Juszczak, który 20 lat temu powołał do istnienia parafię Grekokatolicką pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi. Podczas Mszy Św. Ksiądz Biskup wygłosił także kazanie. Kościół Rzymsko-Katolicki reprezentował Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, który na zakończenie podziękował za zaproszenie, a także odczytał list Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

– To jest dla nas bardzo ważny dzień i widzimy, że dużo udało się już zrobić w tej parafii. Wspólnota wciąż się rozwija. Przepełnia mnie dziś wielka radość i mamy nadzieje, że nasze marzenie, aby mieć swoją własną świątynię, spełni się- mówi ks. Vasyl Berkyta.

Parafia Grekokatolicka pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi nie ma swojego budynku. Msze Św. sprawowane są w kaplicy św. Krzysztofa przy kościele Ojców Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60), a także w dolnym kościele Parafii Matki Boskiej Bolesnej (al. Pasjonistów 23).

Poszukując dogodnego miejsca na mapie Łodzi pojawiła się propozycja zaadoptowania na potrzeby parafii budynku dawnej kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego, znajdującej się w centrum Łodzi przy ul. Sierakowskiego 3. Budynek został wybudowany w 1926 roku z przeznaczeniem do kultu Bożego, który był tan sprawowany do 1948 roku. Następnie przeszedł w prywatne ręce, a w 2017 roku niszczejąca świątynia została poddana generalnej rewitalizacji zachowując pierwotny kształt bryły budynku oraz wszystkie oryginalne elementy. Wartość świątyni i budynków zaplecza gospodarczego została wyceniona przez właścicieli na sumę około 4 mln zł.

Każdy z nas może wspomóc zakup świątyni dla łódzkiej Wspólnoty Greckokatolickiej i dołożyć swoją cegiełkę do tego, by Ci, którzy zostawili wszystko – dom, pracę, własną rodzinę, najbliższych, przyjaciół  i przybyli do Polski mieli miejsce, gdzie będą mogli się spotkać ze sobą i modlić się w swoim ojczystym języku.

– Z błogosławieństwem naszego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza uruchamiamy zbiórkę na zakup tego budynku. Jeśli możesz pomóc dołóż i swój – choćby grosz – do tego dzieła https://zrzutka.pl/wcg8aw Mamy świadomość, że po ludzku – to dzieło –  będzie bardzo trudne do zrealizowania, ale… dla Boga nie ma rzeczy nie możliwych, dlatego też prosimy o Waszą pomoc. Liczymy na zrozumienie, a  za każdy dar serca już bardzo dziękujemy. – dodaje ks. Vasyl.

Tekst i foto: https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2023/02/20-lat-istnienia-parafii-grekokatolickiej-pw-ofiarowania-panskiego-w-lodzi

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK