Uroczystości Święta Objawienia Pańskiego w Przemyślu – Jordan

Uroczystości Święta Objawienia Pańskiego w Przemyślu – Jordan

19 stycznia w Przemyślu odbyły się uroczystości Święta Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanego Jordanem. Uroczystościom przewodniczył metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz wraz z abp. Adamem Szalem metropolitą przemyskim, arcybiskupem seniorem Janem Martyniakim i biskupem seniorem Piotrem Krykiem. W Liturgii Świętej uczestniczyli również księża obrządku greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Homilię wygłosił arcybiskup senior Jan Martyniak.

Po dwuletniej przerwie  poświęcenie wody odbyło się na rzece San. Po Liturgii odprawionej w świątyni przez hierarchów dwóch obrządków, wszyscy procesyjnie udali się nad San, gdzie miał miejsce obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody.
Poświęcenie wody odbywa się w czasie modlitwy, poprzez zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Potem wypuszczono gołębie, symbolizujące obecność Ducha Świętego.
Na zakończenie obrzędu abp Eugeniusz Popowicz pokropił zebranych dopiero co poświęconą wodą. Po nabożeństwie wierni zabierają ją, aby pokropić nią swoich bliskich oraz domostwa. Woda przechowywana jest w domach do kolejnego Jordanu. Grekokatolicy wierzą, że ma ona właściwości lecznicze i nie ulega zepsuciu.

Retransmisja z uroczystości z Przemyśla w piątek 20 stycznia o godzinie 12.55 na antenie TVP1.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK