Владика Юліян Ґбур, Єпарх стрийський УГКЦ

Владика Юліян Ґбур, Єпарх стрийський УГКЦ

Владика Юліян народився 4 грудня 1942 року в селі Брижава біля Сяніка (недалеко сіл Улюч, Грушівка, Явірник Руський, Жаготин). У 1947 р. разом з сімєю переселений на землі північної Польщі.

Після закінчення середньої освіти в Місійної семінарії у Нисі став студентом філософії і богословія у Вищій духовній семінарії Отців Вербістів в Пєнєнжні. Згідно з обовязуючими законами Народної Польщі в роках 1964-65 відбув військову службу в казармах Бартошиць. Після закінчення Семінарії та єрейських свячень, що відбулися 21 червня 1970 року, отець Юліян Ґбур став працювати разом з о. Миколою Деньком у краківській парафії УГКЦ. Від 10 липня 1973 року його призначено парохом парафії в Гурові Ілавецькому та Острому Барді. Був це час, коли молодий священик дав себе пізнати як відданий Церкві та народові душпастир. Його клопотанням і при сприятливій поставі тодішнього Начальника міста в Гурові Ілавецькому греко-католикам вдалося придбати нищіючий ґотичний храм і обладнати його у візантійському стилі. Був це також для майбутнього єпископа час інтенсивної праці з українською ліцейською молоддю, яка в особі душпастира бачила не тільки священика але й доброго приятеля.

У 1982-1991 рр. о. Ґбур виконував обов’язки декана Ольштинського деканату, натомість від 11 червня 1983 р. був призначений декретом Примаса Польщі візитатором для греко-католиків у Польщі та консультантом Примаса у справах управління Українською Греко-Католицькою Церквою. 26 квітня 1991 року його призначено протосинкелом Перемиської єпархії.

7 липня 1994 року в Архикатедральному Соборі св. Юра у Львові відбулася хіротонія Владики Юліяна, яку провів Блаженніший Мирослав Іван Кардинал Любачівський. Нового владику УГКЦ призначено протосинкелом Львівської Архиєпархії. У жовтні 1996 року обрано його Секретарем Синоду Єпископів УГКЦ. Від 18 листопада 2000 року став першим єпархіальний єпископом Стрийської єпархії. Під час Синоду у 2001 році склав обов’язки Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ. Владика Юліян Ґбур помер після важкої недуги, яка поступала швидким темпом і не дала йому відзначити ювілею 70-ліття.

Будучи ординарієм Стрийської єпархї, Владика Ґбур дав себе пізнати як справний організатор. Варто, між іншими, згадати про перевезення, за його клопотанням, мощей блаженного Петра Вергуна і блаженної сестри Тарсикії з Сибіру. В організації перевезення мощей з Сибіру на Україну допомагав йому Владика Петро Крик, Апостольський Екзарх Німеччини і Скандинавії. Очолюючи комісію по приготуванню до візиту Йоана Павла ІІ до України, Владика Ґбур долучився до проголошення обох мучеників блаженними. Був прихильником креативної співпраці з православними та римо-католиками.

Богдан Тхір

Владика Юліян Ґбур упокоївся 24 березня 2011 р. Похоронений на міському кладовищі Стрия.

* * *

– 1 червня 2011 р. перед Комплексом шкіл з українською мовою навчання в Гурові Ілавецькому було посаджено «Дуб пам’яті», й встановлено памятник у вигляді каменя з інскрипцією.

– У селі Верин (Миколаївський район Львівської області) на фресках церкви святого Архистратига Михаїла зображений Владика Юліян поруч Кардинала Любомира Гузара.

(бт)

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK