425. rocznica Unii Brzeskiej. Uroczysta msza w Lublinie

425. rocznica Unii Brzeskiej. Uroczysta msza w Lublinie

W 425. rocznicę Unii Brzeskiej w Lublinie duchowni grecko i rzymskokatoliccy celebrowali mszę świętą. Uroczyste obchody ku czci świętego Jozafata Kuncewicza – orędownika zawarcia Unii Brzeskiej – odbyły się w kościele rektoralnym pod wezwaniem św. Jozafata przy ul. Zielonej.

– Nasza wspólnota przeżywa tę ważną rocznicę wraz z wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego – mówi proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. – Osobą, która jest znakiem jedności między dwoma tradycjami, jest Jozafat Kuncewicz, który oddał swoje życie za to, by Kościół katolicki mógł być jednością w różnorodności. On mocno wierzył, że Kościół jest wiarygodny wtedy, gdy jest jeden, święty, powszechny, otwarty na różne narody, języki i tradycje.
W nabożeństwie wzięli udział metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

425 lat temu – w 1596 roku – na synodzie w Brześciu Litewskim zawarto unię kościelną pomiędzy Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną. Część wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny.

W lubelskich uroczystościach, w obecności abpA Eugenisza Popowicza – metropolity przemysko-warszawskiego oraz abpa Budzika – metropolity lubelskiego oraz wiernych, ambasador Ukrainy Andrzej Deszczyca w imieniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wręczył Order Księcia Jarosława Mądrego V stopnia ks. mitratowi Stefanowi Batruchowi – proboszczowi Lublina.

RyK / opr. WM
http://cerkiew.org

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK