MEDYTACJE MUZYKĄ Z CZTERECH KONTYNENTÓW

MEDYTACJE MUZYKĄ Z CZTERECH KONTYNENTÓW

W niedzielę 1 sierpnia na Górę Jawor w Wysowej-Zdroju przybyli pielgrzymi, turyści oraz miłośnicy muzyki klasycznej. W okresie letnim poza regularnymi cotygodniowymi nabożeństwami w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej raz do roku organizowane są koncerty plenerowe. Ich inicjatorem jest Mariusz Monczak, skrzypek, którego korzenie wywodzą się z Łemkowszczyzny. Przed czterema laty podczas pobytu w Wysowej-Zdroju Mariusz zaproponował zagranie koncertu właśnie na Górze Jawor. Pomysł, aby w środku lasu przy cerkwi zagrać koncert plenerowy i zaprezentować tego rodzaju muzykę został przyjęty z dużym entuzjazmem.

Mariusz Monczak po wyjeździe z Polski grę na skrzypcach studiował w Nowym Jorku i w Montrealu, gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową oraz dydaktyczna. Wraz z nim udział w tegorocznym koncercie wzięła Alicja Siejka, pianistka, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W programie zaprezentowane zostały utwory M. de Falli, J.S. Bacha, G. Gershwina, A. Piazzoli oraz melodie żydowskie i łemkowskie.

Koncerty cieszą się dużą popularnością i przyciągają mieszkańców Wysowej-Zdroju i okolic. Muzyka klasyczna prezentowana w tym wyjątkowym miejscu nie tylko dostarcza niezwykłych wrażeń, ale również przemienia się w modlitwę.

ks. Jarosław Czuchta

unnamed (1) unnamed

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK