Zstąpienie do Otchłani – Zmartwychwstanie Pańskie w ikonografii

Zstąpienie do Otchłani – Zmartwychwstanie Pańskie w ikonografii

W pierwszych wiekach Chrześcijaństwa ze Zmartwychwstaniem wiązano m.in. przedstawienie Niewiasty u Grobu. Oparta na apokryficznych przekazach ikonografia Zstąpienia do Otchłani przyjęła się ostatecznie w Kościele Wschodnim przed końcem pierwszego tysiąclecia. Od XVII wieku, w ukraińskim malarstwie ikonowym współistnieje ona z wyobrażeniem Chrystusa Zmartwychwstałego, wychodzącego z grobu (powszechnie stosowanym w następnych stuleciach). Oba wątki pojawiają się niekiedy w obrębie jednego obrazu.

Na ikonie Zstąpienia do Otchłani, ukazany na tle mandorli Chrystus, kruszy wrota piekieł i podaje dłoń Adamowi. Po przeciwnej stronie postać Ewy. Za plecami Pierwszych Rodziców zbudzeni do życia Patriarchowie, pod przewodnictwem Króla Dawida i Świętego Jana Chrzciciela. Wśród wątków pobocznych, rozpowszechniona jest scena krępowania przebywających w otchłani diabłów lub szatana przez anioły.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK