Панахида біля могили о. Василя Масцюха, першого Адміністратора Апостольської Адміністратури Лемківщини

Панахида біля могили о. Василя Масцюха, першого Адміністратора Апостольської Адміністратури Лемківщини

З ініціятиви о. мітрата Юліяна Гойняка, пароха Зеленої Гори, котрого батько походив з села Нова Весь, біля Криниці, в п’ятницю 17 липня цього року, на місцевому кладовищі в Новій Веси, при могилі о. дра Василя Масцюха, першого Апостольського Адміністратора Апостольської Адміністратури Лемківщини, була відслужена заупокійна Панахида. Панахиду очолив вл. Володимир Р. Ющак, у співслужінні з о. мітратом Юліяном Гойняком та о. Мироном Михалишином. У богослужінні взяла участь група вірних, яких частина своє родинне коріння виводить з села Нова Весь. Об’єднання Лемків представляв пан Адам В’євюрка, який також родинно є пов’язаний з цим селом.

Прибулих на кладовище учасників заупокійних молінь за о. др. Василя Масцюха привітав о. мітрат Юліян Гойняк. Приближив він також постать покійного першого Адміністратора ААЛ, який походив з цього села, та тут, після своєї смерті, у 1935 р., був похоронений. Досі зберігається його могила. Побіч є заховані також могили бувших парохів греко-католицької парафії у Новій Веси.

На закінчення Панахиди владика Володимир згадав, що утворення та функціонування Апостольської Адміністратури Лемківщини вписується в історію Греко-католицької Церки у Польщі. Також адміністратори цієї нової церковної одиниці, утвореної у 1934 р., були тими, яким повірено відповідальність за греко-католиків Лемківщини у важких та складних часах та доручено їм утворення нових структур необхідних для існування ААЛ. За час свого короткого урядування отець др Василь Масцюх між іншими спровадив Монахів Студитського Уставу до Фльоринки. Він мусів наладнати відносини поміж Адміністратурою і державною Владою а також укласти відносини з Ординаріатом Перемиської Єпархії. Успіхом о. др. Василя Масцюха було також те, що йому вдалось припинити перехід греко-католицьких парафій на православіє.

Апостольська Адміністратура Лемківщини була утворена у 1934 році на підставі договору між Ватиканом та урядом Польської Республіки. Існувала до 1947 року. Адміністратуру утворено з дев’яти деканатів Перемиської єпархії, положених у її західній частині. Нова одиниця отримала державне фінансування та була заснована на пробний час десяти років. Осідком адміністратора був призначений Риманів Кросненського повіту. Першим Адміністратором призначено о. др. Василя Масцюха. Структури ААЛ перестали практично діяти після виселення лемківського населення з рідних земель, найперше до Радянського Союзу а опісля на Захід Польщі, в часі акції Вісла.

Редакція: cerkiew.net.pl

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK