Prezentacja książki o cmentarzu w Gorajcu

Prezentacja książki o cmentarzu w Gorajcu

W dniu14.09.2019 roku w cerkwi pw. Narodzenia NMP w Gorajcu oraz w dniu 05.10.2019 roku w cerkwi pw. Narodzenia NMP w Pasłęku odbyły się spotkania autorskie promujące książkę zatytułowaną „Kamienie, które mówią. Cmentarz greckokatolicki w Gorajcu”. W Cerkwi w Pasłęku przed prezentacją została odprawiona Panachyda w intencji osób spoczywających na cmentarzu w Gorajcu oraz na wszystkich innych cmentarzach naszych przodków.
„Kamienie, które mówią. Cmentarz greckokatolicki w Gorajcu” to kolejna publikacja Adama Bobrowicza poruszająca tematyką Gorajca i jego mieszkańców. Stanowi kontynuację opisu wsi, którą autor zapoczątkował w książce „Tam jeszcze słychać szept modlitw i bicie cerkiewnych dzwonów”.
Publikacja stanowi próbę odczytania inskrypcji znajdujących się na kamiennych nagrobkach na cmentarzu w Gorajcu. Przedstawione wyniki z przeprowadzonej inwentaryzacji mogą być ciekawym materiałem do badań naukowych. Napisy nagrobne są bowiem źródłem informacji nie tylko o zmarłych, ale także o losach mieszkańców wsi, ich związkach rodzinnych, religijnych czy obyczajowych.
Nekropolia w Gorajcu ze względu na swe wartości duchowe, historyczne i artystyczne ma charakter zabytkowy i wyznaniowy. Pochowani są tam chrześcijanie, w większości obrządku greckokatolickiego. Cmentarz pozostaje niewyczerpanym źródłem wiedzy o życiu religijnym tamtejszej społeczności. Nagrobne krzyże, rzeźby i płaskorzeźby (datowane na wiek XIX i początek XX wieku) zostały wykonane przez artystów dziś zapomnianych.
Na spotkania przyszło wiele osób interesujących się bogactwem wielokulturowym kresów oraz losami zapomnianych greckokatolickich cmentarzy znajdujących się na terenie południowo-wschodniej Polski.
Autor dziękuję ks. kanonikowi doktorowi Stanisławowi Solilakowi – proboszczowi parafii pw. św. Wojciecha w Cieszanowie oraz ks. mitratowi Andrzejowi Sroce – proboszczowi parafii greckokatolickiej w Pasłęku za możliwość przeprowadzenia prezentacji w tych niezwykłych świątyniach. Dodatkowo autor dziękuje ks. Igorowi Hubaczowi z Pasłęka oraz Henrykowi Nienajdło – sołtysowi z Gorajca za pomoc w organizacji spotkań.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK