ХРАМОВИЙ ПРАЗНИК УСПЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ У РЯШЕВІ

ХРАМОВИЙ ПРАЗНИК УСПЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ У РЯШЕВІ

В 11 неділю після Зіслання Святого Духа наша парафія святкувала свій храмовий празник – Успення Пресвятої Богородиці.

Перед Богослужіннями вранці відбулися хрестини, опісля Молебень до Богородиці відслужив о. Петро Гудко – парох Бранєва.

О год. 10.00 почалася Божественна Літургія, яку очолив о. д-р Микола Костецький – канцлер Kонсисторії Перемисько-Варшавської Архиєпархії.

Під час богослужінь Таїнством Покаяння служив о. М’єчислав Шептицький – салетин, колишній духівник львівської семінарії.

По Літургії хор виконав многолітствіє за папу римського Франциска, єрархію церковну і всіх присутніх на празнику. По тому відбулося водосвяття і торжественний обхід з хоругвами кругом церкви. В процесії вірні несли храмову ікону Успення, а діточки Плащаницю Богородиці.

Після повернення до храму о. Микола посвятив з нагоди празника зілля і квіти.

В празнику взяли участь також запрошені священики римокатолицької церкви: о. декан Владислав Яґустин – парох парафії св. Хреста, о. Ян Щупак – парох парафії св. Войцєха і Станіслава і о. Ґжеґож Б’ялонь – опікун римокатолицької спільноти при нашому храмі.

————————————————————————————————————————————

W 11 niedzielę po Zesłaniu Świętego Ducha obchodziliśmy w naszej parafii odpust z okazji święta Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Rano przed nabożeństwami miały miejsce chrzciny, po nich Mołeben do Bogurodzicy odsłużył ks. Piotr Hudko – proboszcz z Braniewa.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Uroczysta Boska Liturgia, której przewodniczył ks. dr Mikołaj Kostecki – kanclerz Kurii Archidiecezji  Przemysko-Warszawskiej.

Podczas nabożeństw sakramentem pokuty i pojednania służył o. Mieczysław Szeptycki – saletyn, były ojciec duchowny lwowskiego seminarium.

Po liturgii wykonano odświętne „Mnohaja Lita” (Plurimos annos) za papieża Franciszka, hierarchię kościelną i za wszystkich obecnych na odpuście. Następnie miało miejsce poświęcenie wody i uroczysta procesja z chorągwiami wokół cerkwi. W procesji wierni nieśli patronalną ikonę Zaśnięcia NMP, dzieci zaś Płaszczanycię (całun) Bogurodzicy.

Po powrocie do świątyni o. Mikołaj poświęcił z okazji odpustu zioła i kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni księża z kościoła rzymskokatolickiego: ks. dziekan Władysław Jagustyn – proboszcz parafii św. Krzyża, ks. Jan Szczupak – proboszcz parafii św. Wojciecha i Stanisława oraz ks. Grzegorz Białoń – opiekun duchowy rzymskokatolickiej wspólnoty wiernych, która modli się w naszej cerkwi.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK