75 rocznica tragedii w Hucie Pieniackiej i Korościatynie

75 rocznica tragedii w Hucie Pieniackiej i Korościatynie

W niedzielę 10 marca 2019r. z udziałem arcybiskupa Józefa Michalika i greckokatolickiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza – Metropolity Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu odbyły się obchody 75. rocznicy ludobójstwa Polaków w Hucie Pieniackiej i Korościatynie przez nacjonalistów ukraińskich.

Mszy św. przewodniczyli arcybiskupi w koncelebrze duchownych trzech obrządków: rzymsko- i greckokatolickiego oraz ormiańskiego. Z nimi modlił się także kapłan prawosławny. W Eucharystii polecano nie tylko ofiary mordu, ale także Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed bandami UPA i SS-Galizien.

Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który stwierdził, iż przyczyną tej tragedii był nacjonalizm. Przypomniał słowa bł. greckokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, który określił nacjonalizm największą współczesną herezją i wskazywał, że nie królestwo ziemskie, ale królestwo Boże jest najważniejsze. Zaznaczył, że nacjonalizm „nie jest chorobą jednego narodu, ale wszystkich ludzi, którzy uważają, że można w imię swojej ideologii zabijać i niszczyć ludzi o innych przekonaniach, innej narodowości i innego wyznania”.

Abp Eugeniusz Popowicz zauważył, że po raz pierwszy oba Kościoły modlą się wspólnie za Polaków, którzy zginęli z rąk Ukraińców. Zaznaczył, że był to mord „haniebny”. Zwrócił uwagę, że ziemia przemyska jest usiana mogiłami i krwią obu narodowości. Zaznaczył, że i Polacy i Ukraińcy mają swoje historie i cierpienia wpisane w losy swoich przodków, jednak trzeba realizować wezwanie św. Jana Pawła II do zasypywania rowów nienawiści i budowania lepszego jutra. Nawiązał do obrzędu przebaczenia win, który w tę niedzielę był odprawiany w cerkwiach greckokatolickich. W jego trakcie ksiądz prosi wiernych o wybaczenie grzechów względem nich. – Dzisiaj możemy powtórzyć te słowa i powiedzieć do tych, którzy stracili swoich bliskich: i was prosimy o wybaczenie – mówił. Wyraził nadzieję, że pamięć o ofiarach zbrodni będzie trwać, ale zostanie przemieniona dzięki przebaczeniu i miłości, a ta miłość „odmieni świat i oblicze naszej przemyskiej ziemi”.

Po Mszy Świętej przy pomniku martyrologii Polaków w Hucie Pieniackiej i na Kresach (pomnik w murze klasztornym) miała miejsce ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa i o pojednanie z udziałem zaproszonych duchownych.

Uroczystości w Przemyślu zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów przy wsparciu rzeszowskiego IPN i samorządu wojewódzkiego.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK