МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «У НЕВТОМНИХ ПОШУКАХ ПРАВДИ…» − ПРИСВЯЧЕНА o. АТАНАСІЮ ВЕЛИКОМУ ЧСВВ

МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «У НЕВТОМНИХ ПОШУКАХ ПРАВДИ…» − ПРИСВЯЧЕНА o. АТАНАСІЮ ВЕЛИКОМУ ЧСВВ

9-10 листопада відбудеться міжнародна наукова конференція «У невтомних пошуках правди…», присвячена 100-літтю від дня народження о. д-ра Атанасія Великого, ЧСВВ (1918-1982рр.).

Атанасій Григорій Великий – відомий український церковний діяч й науковець. Він знаний як історик Церкви, археограф, отець ІІ Ватиканського Собору та Протоархимандрит Василіянського Чину. Саме тому, наукова подія, яка буде відбуватися у Львові та Брюховичах, має на меті показати та глибше дослідити особу о. Атанасія та його внесок у різні ділянки суспільного й церковного життя українського народу.

Організатори конференції – Історичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка та Василіянський інститут філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського.

Програма

9 листопада 2018 р.

Львівський національний університет імені Івана Франка

(м. Львів, вул. Університетська 1, актова зала)

Початок о 10.00

о. Єронім Грім, ЧСВВ, віце-ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Йосифа Велямина Рутського, Львів-Брюховичі, «Життєвий шлях о. Атанасія Великого, ЧСВВ»

д-р Ігор Скочиляс, проректор Українського Католицького Університету, Львів, «Отець Атанасій Великий та римська археографічна школа отців Василіян»

Riccardo Burigana,професор історії екуменізму Інституту екуменічних студій, Венеція, «La partecipazione di padre Atanasio Welykyi al Concilio Vaticano II» (Участь о. Атанасія Великого у Другому Ватиканському соборі)

єп. Діонисій Ляхович, ЧСВВ, апостольський візитатор для українців греко-католиків у Італії, Рим, «Виховничо-духовний вимір проводу Чину в писаннях отця Атанасія Великого»

 

10 листопада 2018 р.

Василіянський інститут філософсько-богословських студій ім. Йосифа Велямина Рутського

(смт Брюховичі, вул. Широка, 6, конференційна зала)

Початок о 10.00

о. Діонисій Заведюк, ЧСВВ, Генеральний секретар Василіянського чину святого Йосафата, Рим, «Діяльність о. Атанасія Великого, ЧСВВ, як головного настоятеля (протоархимандрита) Василіянського Чину Святого Йосафата (1963-1976 рр.)»

Аєп. Циріл Васіль, ТІ, секретар Конгрегації Східних Церков, Ватикан, «Візія можливості заснування нових патріархатів у документі ІІ Ватиканського собору «Orientalium Ecclesiarum». Внесок о. Атанасія Великого, ЧСВВ»

с. Ореста Боршовська, СНДМ, докторант церковної історії Папського Григоріянського Університету в Римі, «Значення особи отця Атанасія Великого, ЧСВВ для Згромадження сестер Служебниць Непорочної Діви Марії»

о. Терентій Тертула, ЧСВВ, докторант літургіки Папського університету св. Ансельма в Римі, «Інтерпретація ІІ Ватиканського собору о. Атанасія Великого в контексті пособорового життя Василіянського чину: літургійна перспектива».

Прес-служба osbm.in.ua

 

Біографія о. Атанасія Григорія Великого ЧСВВ

Атанасій Григорій Великий, український церковний діяч, науковець, відомий історик Церкви, археограф, отець ІІ Ватиканського Собору та Протоархимандрит Василіянського Чину, народився 5 листопада 1918 року в с. Туринка, Жовківського району, Львівської області, в сім’ї Теодора та Пелагії з роду Бекиш.

Навчався у народній школі села Туринки (1925-1929) та в Жовківській гімназії (1929-1933), де історію викладав відомий історик Іван Крип’якевич.

До Василіянського Чину вступив 31 серпня 1933 р. у Крехові, а торжественну професію довічних обітів склав 27 квітня 1941 року в Празі.

Філософію вивчав у Кристинополі (Червоноград), богослов’я – в Оломоуці та Празі (Чехія). Студіював історію та філологію в Українському Вільному Університеті в Празі (1940-1944, здобув докторат з історії). Богословські студії продовжив у Вюрцбурзі (Німеччина) та Римі (Італія), де в Григоріанському університеті одержав докторат (1948).

Також студіював у Папському Східному Інституті (1946-1948), де отримав ліценціат, та у Ватиканській Палеографічній Школі (1947-1948).

8 грудня 1946 р. висвячений на священика у каплиці Папської колегії св. Йосафата в Римі з рук Архиєпископа Івана Бучка.

Отець Атанасій Великий займався виховною, науковою й культурною діяльністю: Віце-ректор (1948-1953, 1955-1960) і проректор (1961-1963) Української папської колегії св. Йосафата в Римі. З 1948 був співробітником української секції Ватиканського радіо.

Від 1948 – редактор відновлених у Римі «Записок ЧСВВ», в яких опублікував більше 55 томів архівних документів з історії української Церкви та зредагував близько 30 томів наукових праць.

Він також автор численних наукових праць, розвідок і статей, число яких сягає понад 350. Учасник різних міжнародних конгресів, дійсний член наукових товариств.

Ієромонах Атанасій з 1957 по 1960 рр. очолював комісію для перекладу Святого Письма на українську мову. Голова Українського богословського наукового товариства (1960-1965).

Папа Іван XХIII призначив отця Атанасія першим секретарем Підготовчої, а згодом Соборової Комісії для Східних Церков. Під час II Ватиканського Собору о. Великий вносив питання про український католицький патріархат. Підготував 5-томний переклад та історію текстів ІІ Ватиканського Собору українською мовою.

1963-1976 – Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата.

За час свого настоятельства тричі відвідував усі монастирі Чину.

За його ініціативою почала виходити з 1964 р. серія під назвою «Українська Духовна Бібліотека», яка налічує близько 100 видань. Дійсний член НТШ, співредактор Енциклопедії українознавства.

Він теж був консультором Конгрегації для Східних Церков (від 1965 р.), Василіянського Чину (1976-81), Комісії Латинського (1964-72) й Східного Церковного Права (1965-80).

Невтомна праця досить швидко знищила здоров’я ієромонаха Атанасія Великого, після чого він тяжко занедужав на два роки. Упокоївся в Бозі в Навечір’я Різдва Христового, 24 грудня 1982 року, на 65 році життя.

Поховано ієромонаха Атанасія на римському цвинтарі Кампо Верано.

Подав о. Василь Парасюк ЧСВВ

 

 

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK