Jubileusz 60.lecia Parafii Greckokatolickiej p. w św. Michała Archanioła w Pieniężnie

Jubileusz 60.lecia Parafii Greckokatolickiej p. w św. Michała Archanioła w Pieniężnie

W niedzielę 15 lipca Parafia Greckokatolicka p.w św. Michała Archanioła w Pieniężnie obchodziła jubileusz 60 lecia. Parafie greckokatolickie powstały w miejscach przymusowego osiedlenia Ukraińców deportowanych w ramach akcji „Wisła”, w wyniku której ok. 140 tys. Ukraińców, dawnych mieszkańców południowo-wschodniej Polski, zostało osiedlonych na tzw. „ziemiach odzyskanych”. Po tragicznej w skutkach akcji przesiedleni prosili, aby wyznawać wiarę we własnej wschodniej tradycji i modlić się w znanym sobie języku ukraińskim. I tak 60 lat temu w Pieniężnie utworzono Parafię Greckokatolicką.

Pieniężeński jubileusz zgromadził wielu parafian, zaproszonych gości oraz księży. Wzięli w niej udział wierni Kościoła Greckokatolickiego, którzy w ramach przymusowego przesiedlenia akcji „Wisła” byli osiedleni na pieniężeńskich terenach. Z wizytą duszpasterską przybył Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, który przewodniczył Pontyfikalnej Boskiej Liturgii wraz z przybyłymi kapłanami. W homilii Metropolita podkreślił, iż ten jubileusz jest jednocześnie świętem całego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Kiedy siedemdziesiąt lat temu wypędzeni musieli opuścić swoje domy i pójść na wygnanie. To pomimo tragedii postarali się o odtworzenie życia religijnego, a także kulturalnego i oświatowego. Metropolita podziękował parafianom za osiągnięcia i za pielęgnowanie tradycji.

W uroczystości odpustowej uczestniczył m.in. Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz z małżonką, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Starosta Braniewski Leszek Dziąg z małżonką oraz z delegacją ze starostwa. Wicemarszałek oraz Burmistrz Pieniężna złożyli na ręce proboszcza cerkwi ks. Artura Masłeja kwiaty oraz złożyli życzenia i podziękowania za pracę duch pasterską. Ks. Artur obchodził 25. lecie pracy kapłańskiej w parafii w Pieniężnie.

Po liturgii dzieci z zespołu Czarnobrywki pod kierunkiem Iwony Onufryjuk pokazały krótką część artystyczną. Następnie parafianie i goście spotkali się przy piknikowych stołach, gdzie był czas na wspomnienia i rozmowy.
pieniężno.pl

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK