Kalendarz BLAHOWISTA 2018

Kalendarz BLAHOWISTA 2018

Kolejna, już dwudziesta szósta, edycja almanachu „Kalendarz BLAHOWISTA” (2018), wydawanego przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce (redakcja znajduje się w Górowie Iławeckim), została przyjęta miłymi słowami ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W liście skierowanym do Premiera wolontariusze, redagujący wydanie nieprzerwanie od ponad ćwierćwiecza, napisali: „Zarówno nasze czasopismo [Błahowist}, jak i almanach pojawiły się w domach naszych wiernych po zmianach ustrojowych w 1989 r. i pojawiają się bez przerw do dnia dzisiejszego. Wydawane są społecznie dzięki zaangażowaniu wielu nieobojętnych ludzi. W swoich wydawnictwach piszemy głównie na tematy religijne (teologiczne) i podajemy informacje z życia naszego Kościoła w kraju, Ukrainie i diasporze. Nie są nam też obce tematy kulturalne, literackie, historyczne czy krajoznawcze. Pojawiają się także na stronach naszych wydawnictw zagadnienie dotyczące wspólnej, polsko-ukraińskiej przeszłości oraz aktualnie rozwijającej się współpracy”.

Odpowiadając, Premier między innymi zaznaczył: „Kolejna edycja tego ciekawego almanachu przynosi interesujące informacje o wielowiekowej tradycji jak i o codziennym życiu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł o wyzwaniach dla tego Kościoła związanych z migracją mieszkańców Ukrainy do Polski oraz problemem zachowania tożsamości narodowej i religijnej Ukraińców przybywających do naszego kraju. Będę zobowiązany za przyjęcie najlepszych życzeń sukcesów w wydawaniu kolejnych cennych publikacji służących Kościołowi Greckokatolickiemu w Polsce i ubogacających dziedzictwo kulturalne Rzeczypospolitej”.

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK