Piesza pielgrzymka z Krynicy na Świętą Górę Jawor

Piesza pielgrzymka z Krynicy na Świętą Górę Jawor

„Kaplica będzie opuszczona, a wierni wygnani w nieprzyjazne im strony.”

Wypełnienie przepowiedni Przenajświętszej Bogurodzicy, danej Firyi Demiańczyk około dwa lata przed wojną, sprawiło, że pielgrzymowanie do miejsca objawienia na Świętej Górze Jawor wyszło poza swój pierwotny, lokalny charakter. Dlatego też 20 lipca 2017 roku do Krynicy-Zdroju przybyli wierni z licznych miejscowości całej Polski, jak i potomkowie wysiedlonych na Ukrainę, a także goście z Niemiec i Słowacji, by wspólnie oddać cześć Bożej Matce w wędrówce po Łemkowszczyźnie.

 Po Świętej Liturgii w krynickiej cerkwi św. św. Apostołów Piotra i Pawła udaliśmy się w drogę ku Górze Jawor. Przechodząc przez miasto Nikifora, z modlitwą i pieśnią 50-osobowa grupa skierowała się na Jakubik, by około południa dotrzeć do cerkwi św. Michała Archanioła w Mochnaczce Niżnej. Odprawiliśmy tam Szósty Czas i wysłuchaliśmy pierwszej katechezy dla pielgrzymów. Następnie, obierając czerwony szlak wyruszyliśmy do Banicy. Czekał nas tam odpoczynek i strawa w miejscowej szkole. Z kolei w naszej dawnej świątyni odprawiliśmy Molebeń do Bogurodzicy i wysłuchaliśmy drugiej katechezy. Ostatnim przystankiem na trasie był cmentarz w nieistniejącej już wiosce Czertyżne, gdzie miała miejsce panichida oraz poświęcenie pamiątkowego krzyża, a także podsumowująca trzecia katecheza. Pielgrzymi dzień zakończyliśmy w Hańczowej.

 Następnego dnia, po krótkiej wędrówce, dotarliśmy do samej kaplicy Opieki Bogurodzicy. Uroczystości rozpoczęły się Molebniem, po którym miała miejsce Pontyfikalna Święta Liturgia celebrowana głownie przez władyków i księży z Polski i Słowacji, a także, mniej licznie: z Ukrainy, Kanady i Grecji. Oprócz pieszej pielgrzymki z Krynicy, przybyła na Górę Jawor również 20-osobowa piesza pielgrzymka z sąsiedniej słowackiej wioski Cygielki.

 Po Liturgii nastąpił obrzęd poświęcenia wody z cudownego źródła nieopodal kaplicy oraz poświęcenie krzyża upamiętniającego 70. rocznicę niesławnej Akcji Wisła.

Grzegorz Pacan

gora-jawor.pl

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK