SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM GIEMZĄ

SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM GIEMZĄ

W Przemyślu, 19 lutego, w sali konferencyjnej budynku Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, odbyło się spotkanie z Jarosławem Giemzą, autorem nowo wydanej, monumentalnej, bo liczącej ponad 650 stron książki ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny”. Autor książki to wybitny znawca sztuki sakralnej, kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie i członek Komisji Konserwatorskiej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, autor wielu publikacji, przede wszystkim traktujących o historycznej eparchii przemyskiej. W książce ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny”, jako pierwszy podjął się syntetycznego ukazania dziejów cerkwi w regionie, łącząc wątki historyczne i estetyczne z podstawową – obrzędową, liturgiczną i teologiczną funkcją świątyni. Organizatorem spotkania była Greckokatolicka Archikatedralna Parafia Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu oraz wydawnictwo Libra.pl z Rzeszowa.
W spotkaniu wziął udział Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Eugeniusz Popowicz Metropolita Przemysko-Warszawski, który przywitał Jarosława Giemzę i wydawcę wydawnictwa Libra.pl – Zygmunta Śliwę oraz wygłosił słowo wstępne.
Podczas spotkania Jarosław Giemza przedstawił historię powstawania książki oraz opowiadał bardzo ciekawie o ikonach, księgach liturgicznych i cerkwiach Łemkowszczyzny, które od wieków, po dzień dzisiejszy, kryją w sobie niepowtarzalne piękno.

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK