Trzeci dzień spotkania koordynatorów d.s. wprowadzenia strategii UKGK „Żywa parafia miejsce spotkania z żywym Chrystusem”

Trzeci dzień spotkania koordynatorów d.s. wprowadzenia strategii UKGK „Żywa parafia miejsce spotkania z żywym Chrystusem”

W miejscowości Kniażyce k. Kijowa (Ukraina) zakończył się trzeci dzień obrad  koordynatorów d.s. wprowadzenia strategii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego „Żywa parafia miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – strategia UKGK 2020. W spotkaniu biorą udział koordynatorzy ze wszystkich eparchii, egzarchatów UKGK z całego świata. Koordynatorem d.s. wprowadzenia strategii archidiecezji przemysko-warszawskiej jest ks. Paweł Potoczny – proboszcz z Cyganka/Żelichowa, a z diecezji wrocławsko-gdańskiej ks. Bogdan Hałuszka –  protosyncel diecezji.

Głównym tematem tegorocznego spotkania jest kolejny punkt strategii – Służba bliźniemu – diakonia. W czasie obrad odbywają się spotkania z przedstawicielami organizacji, które wykonują socjalne zadania w Kościele Greckokatolickimi, wolontariuszami. Analizowane są statystyki, które w całym Kościele Greckokatolickim zbierane były w latach 2013-2015. W grupach koordynatorzy analizują mocne strony strategicznych zadań oraz zastanawiają się jak rozwiązać trudności, które pojawiają się w pracy duszpasterskiej.

Uczestnicy spotkania oprócz pracy mają także czas na wspólną modlitwę i rozważanie Pisma Świętego. W programie dnia jest wspólne czytanie Pisma Świętego metodą Lektio divina. Także ks. Piotr Żuk – rektor Kijowskiego Seminarium Duchownego dla zebranych głosi nauki duchowe.

Trzeci dzień spotkania rozpoczął się Boską Liturgią, którą biskupi wraz z księżmi sprawowali w ekumenicznej kaplicy na ulicy Instytuckiej w Kijowie. Obok miejsca gdzie stoi kaplica w czasie rewolucji godności służby specjalne strzelały do pokojowych demonstrantów. Obok kaplicy stoi pomnik z fotografiami NEBESNEJ SOTNI. Na przydrożnych latarniach widnieją dziury po kulach z jakich strzelano do demonstrantów. Poranna modlitwa stała się swoistą pielgrzymką i czasem zadumy nad spuścizną, którą pozostawiły ofiary Rewolucji Godności.

Po powrocie z Kijowa odbyło się spotkanie z Arcybiskupem Lubomyrem Huzarem, który po krótkim słowie wstępu odpowiadał na pytania, które zadawali uczestnicy spotkania. Na koniec zachęcał wszystkich do nieustannej pracy dla dobra Kościoła. Przywołując osobę Patriarchy Josyfa Slipyja, wspominał, że „był to człowiek nieustannej pracy i nie lubił osób leniwych, bo one nic nie wnoszą do wspólnoty Kościoła.”

Spotkanie zakończy się w piątek 02 grudnia 2016 roku.

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK