У Перемишлі відбулася організаційна зустріч присвячена ювілеєві 200-річчя з дня народження отця Михайла Вербицького, який припадає у 2015 році

У Перемишлі відбулася організаційна зустріч присвячена ювілеєві 200-річчя з дня народження отця Михайла Вербицького, який припадає у 2015 році

Синод Єпископів УГКЦ призначив Преосвященного владику Євгена Поповича – єпископа помічника Перемисько0-Варшавської Архієпархії опрацювати до кінця 2014 року програму ювілейного відзначення 200-річчя з дня народження отця Михайла Вербицького, композитора та автора мелодії Гімну України. З цієї нагоди у Перемишлі 1 жовтня відбулася організаційна зустріч, яку вів владика Євген Попович. На зустрічі були присутні: Архієпископ Іван Мартиняк – Митрополит Перемисько-Варшавський, Владика Володимир Ющак ЧСВВ – Єпарх Вроцлавсько-Гданський та представники суспільно-культурних організацій з Польщі та України.

ДОВІДКА
Отець Михайло Вербицький (4.03.1815-7.12.1870 р.)
Український грекокатолицький священик, композитор, диригент. Народився в с. Яворник Руський на Надсянщині. Навчався у Перемишлі та Львові. Був парохом в с. Завадів в роках 1850-1852, в Залужі в роках 1852-1855, та найдовше до смерті в селі Млини від 1956 до 1870. Вербйцький – один з перших українських композито¬рів – професіоналів у Галичині. Писав хорові, вокальні (соло), інструментальні твори на музику до театральних п’єс. В хоровій творчості спирався на традиції Д. Бортнян¬ського. Серед хорів для чоловічого і мішаного складу виділяються „Заповіт” на слова Т. Г. Шевченка, „Поклін ‚ на слова Ю. Федьковича, „Жовнір” на текст І. Гушалевича. Створив для оркестру 8 симфоній – увертюр, 2 полонези, вальс. Симфонії – увертюри, в них використані народні мелодії (коломийки). Склав збірник п’єс для гітари.
Музику і спів о. Михайло вважав молитвою, і навпаки молитву – музикою. У журналі „Зоря” за 1863 р. знайшов вірш П. Чубинського і написав Гімн „Ще не вмерла України”. Був найактивнішим співробітником української драматичної школи, яку відкрив театральний комітет, організованого у Львові 1861 р. Товариства „Руська бесіда”. З Млинів о. Вербйцький часто пішки ходив до монастиря Сестер Василіянок в Яворові, де навчав здібних монахинь гри на гітарі, переписав їм свою „Школу гри на гітарі”, багато пісень для навчання монахинями україн¬ських дівчат. Був автором численних музично-драматичних творів, сольних хорових і оркестрових композицій. У його творчості в останні роки життя найбільше значення мають твори: „На погибель”, „Заспів”, „Нинішня пісня”, „Цвітка молить”, „Поклін”, „Де Дніпро наш котить хвилі” і музика до театральних п’єс: „Верховинці”, „Панщина”, „Простак” (всього 22 п’єси).
Помер композитор 7 грудня 1870 року.
Могила його у с. Млини довго була у занедбаному стані, і лише 1934 році на кошти студентського товариства „Боян” одно¬сельчан композитора поставили невеликий пам’ятник, де на цементній оправі вибито прізвище і роки життя Михайла Вербицького. Згодом дописали: „Автору гімну України”. Михайло Вербйцький – патріарх західноукраїн¬ської професійної музики повертається до нас тепер уже остаточно, повністю, без усіляких офіційних жертвувань.
У 1938 р. за почином львівського товариства «Боян» за участю музичного товариства ім. М. Лисенка на могилі Михайла поставлено кам’яний пам’ятник у вигляді ліри.
У 1995 році громадскістю Яворівщини проведено реставрацію пам’ятника та впорядковано територію біля нього.
У 1997 році в м. Яворові відкрито перший і поки що єдиний в Україні пам’ятник творцю безсмертної мелодії.
12 квітня 2005 року відкрито і посвячено пантеон – каплицю Митрополитом Перемисько-Варшавським Іваном Мартиняком при участі Президента України Віктора Ющенка за парох о. Богдана Степана. Проект каплиці виконав архітектор Іван Коваленко. Будову каплиці довершено в роках 2004-2005 за губернаторів Львова Степана Лукашика і Петра Олійника. Спорудження пантеону сфінансовано Львівською Обласною Державною Адміністрацією і місцевою парафією Різдва Пресвятої Богородиці в Хотинці та пожертвами українського суспільства з Польщі та України. Каплиця постала на відзначення двох дат, які майже співпали у часі: 140 – річчя від першого публічного озвучення урочистої пісні у м. Перемишлі та 190 – річниці від дня народження композитора.
У склад місця пам’яті о. Михайла Вербицького в Млинах входять: цвинтар, каплиця- пантеон, в якому знаходиться могила о. Вербицького та церква Покрови Пресвятої Богородиці (рік будови 1733), в якій парохом був о. Михайло Вербицький.

З АРХІВУ:

Вшанування о. Михайла Вербицького в річницю народження 4 березня 2014 року в Млинах

Вшанування о. Михайла Вербицького в річницю смерті 7 грудня 2013 року в Млинах

 

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK