Liturgia poświęcona ofiarom na Ukrainie

Liturgia poświęcona ofiarom na Ukrainie

W warszawskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Bogurodzicy odprawiona została w niedzielę uroczysta liturgia poświęcona ofiarom tragicznych wydarzeń na Ukrainie, której przewodniczył bp Eugeniusz Popowicz.

W nabożeństwie wzięły udział setki osób, w tym Małżonka Prezydenta Anna Komorowska, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, doradca prezydenta Henryk Wujec, dyplomaci, wśród nich ambasador Ukrainy Markijan Malski, ambasador USA Stephen Mull, duchowni Kościołów katolickiego, ormiańsko-katolickiego, Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przedstawiciele Związku Tatarów w RP i parlamentarzyści.

– W ubiegłych dniach świat wstrzymał oddech, kiedy zobaczył na ulicach Kijowa sceny, które przypominały sceny z wizji apokaliptycznej. Ściany ognia i dymu, barykady, z jednej strony uzbrojone oddziały milicji i służb specjalnych, z drugiej naród ukraiński, którego zbroją była siła ducha – mówił Popowicz, biskup pomocniczy archieparchii przemysko-warszawskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

– Co będzie dalej? Jak potoczą się losy Ukrainy? Czy będą zależały od kaprysu geopolitycznych układów? Czy Majdanowi wystarczy siły i determinacji, ażeby rozpoczęte dzieło przemiany doprowadzić do końca. Wierzymy, (…) że spełnią się słowa wieszcza ukraińskiej doli Trasa Szewczenki, iż Ukraina zasiądzie w kole wolnych narodów. Co znaczy, iż stanie się w końcu pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, która jest gwarantem podstawowych praw, wolności, godności i sprawiedliwości każdego człowieka – mówił  bp Popowicz.

Hierarcha nawiązał do obchodzonej w Kościołach wschodnich Niedzieli Przebaczenia i rozpoczynającego się w poniedziałek Wielkiego Postu. Wezwał wiernych, by wspominając ofiary Majdanu, modlili się za tych, którym kijowski Majdan powierzył odpowiedzialność za przyszłość kraju.

– Módlmy się, ażeby ofiara sama nie stała się katem, ażeby wszystkie dzieci Ukrainy przyodziały się w szaty pokutne i postem oraz modlitwą rozpoczęły czas nowej Ukrainy. Módlmy się o pokój na Ukrainie, ażeby te apokaliptyczne sceny nigdy już nie miały miejsca na tej tak doświadczonej i ukochanej ziemi – powiedział. (PAP, inf. własna)

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK