Odbyły się uroczystości Jordanu w Przemyślu

Odbyły się uroczystości Jordanu w Przemyślu

Liturgia w soborze archikatedralnym, procesja nad San i obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody złożyły się na obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w Przemyślu.

Przewodził im greckokatolicki bp Eugeniusz Popowicz, udział wziął również metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Józef Michalik. Jordan, bo tak popularnie nazywane jest dzisiejsza uroczystość, należy do największych świąt w Kościele wschodnim.

– W Bożym Narodzeniu mówimy o narodzeniu Pana Jezusa. Tutaj, w święcie Epifanii, mówimy o objawieniu się Trójcy Świętej. Pan Bóg w swojej pełni objawia się nam jako Bóg Ojciec, Bóg Syn, który stoi w wodach Jordanu i Bóg Duch Święty, który zstępuje na Niego pod postacią gołębicy. Tutaj mamy objawienie pełni Pana Boga, który nas stworzył, zbawia nas i nas uświęca – powiedział KAI bp Eugeniusz Popowicz, biskup pomocniczy archidiecezji przemysko warszawskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Święto Objawienia Pańskiego ma bardzo uroczysty charakter. Nazywane jest też świętem Chrztu Pańskiego lub Jordanem, gdyż upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie. W tym dniu wierni gromadzą się najpierw w świątyniach, a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. Towarzyszy temu wiele gestów.

W modlitwach wzywa się przyjścia Ducha Świętego i oczyszczenie wody, aby stała się źródłem leczenia wszystkich chorób ciała i duszy. Jednocześnie woda jest symbolem obmycia z ludzkich grzechów.
W czasie modlitwy kapłani poświęcili wodę poprzez cztery gesty: zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, tzw. trykyrionów, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Aktów tych dokonali zarówno kapłani greko-, jak i rzymskokatoliccy.

Następnie wypuszczono trzy gołąbki symbolizujące obecność Ducha Świętego.

– Pod tymi symbolami kryje się wielka i głęboka prawda, która ma nam uświadomić, że rzeczywiście niebo się otworzyło, że w tym miejscu nastąpiła pełnia objawienia Pana Boga, że poprzez chrzest, przyjmując naszą naturę Jezus był wierny człowiekowi, pokazuje jaką drogą mamy iść przyjmując chrzest na odpuszczenie naszych grzechów. Poprzez swoje zanurzenie w wodach Jordanu, On uświęca te wody. Jak czytamy w tekstach liturgicznych, przychodzi jak nowy Adam, nowe stworzenie, którym ma się stać każdy z nas poprzez swój chrzest – wyjaśnia bp Popowicz.

Na zakończenie kapłani pokropili zebranych dopiero co poświęconą wodą. Po nabożeństwie wierni zabrali ją, aby pokropić nią swoich bliskich oraz domostwa. Woda przechowywana jest w domach do kolejnego Jordanu. Grekokatolicy wierzą, że ma ona właściwości lecznicze, nie ulega zepsuciu oraz chroni przed złymi mocami. Używają jej także kapłani, m.in. podczas wizyt kolędowych.

Przemyskim uroczystościom przewodniczył bp pomocniczy Eugeniusz Popowicz, wziął w niej udział również abp
Józef Michalik, metropolita przemyski obrządku łacińskiego i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ze względu na chorobę nie był obecny abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce.

ekai.pl

Uroczystości Jordanu Fot. Paweł Bugira

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK