W dniach 7–8 września odbyły się po raz trzeci w Malhowicach i Niżankowicach Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

W dniach 7–8 września odbyły się po raz trzeci w Malhowicach i Niżankowicach  Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

Po raz trzeci na granicy Polski i Ukrainy w Malhowicach i Niżankowicach, w dniach 7–8 września odbyły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. W jego ramach w parafii w Niżankowicach odbyło się w łączności w papieżem Franciszkiem nocne czuwanie w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Na scenie ustawionej na granicy polsko – ukraińskiej odbywały się koncerty i zabawy prowadzone przez zaproszonych gości z Polski i Ukrainy. Podczas dni dobrosąsiedztwa, otwarte było tymczasowe przejście graniczne. Z przejścia, w ciągu dwóch dni, skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Około 4 tysiące osób skierowało swoje kroki do kościoła rzymskokatolickiego w Niżankowicach. Kościół ten jest jednocześnie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Opatrzności.

Jednym z punktów była wspólna modlitwa prowadzona przez polskich i ukraińskich księży obrządku greko- i rzymskokatolickiego. Przemawiający w imieniu abp. Józefa Michalika ks. Bartosz Rajnowski nawiązał do symbolicznego miejsca, zauważając, że na to spotkanie pas graniczny został zasypany. „Podstawą tych spotkań są słowa Chrystusa „aby byli jedno”, a źródłem jedności zawsze jest miłość. Żadne granice zewnętrzne, polityczne czy fizyczne nie grają tutaj roli, ponieważ miłość jest ponadgraniczna, ponadczasowa i ponadnarodowa” – wskazywał. Z kolei ze strony grekokatolików głos zabrał ks. Stefan Batruch. Nawiązał do przypadającej w tym roku 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, która – jak stwierdził – wzywa do modlitwy o odpuszczenie grzechów i przebaczenie. „Bez wzajemnego pojednania nie będą wiarygodne ani nasze Kościoły ani narody w jednoczącej się Europie. A współpraca Polaków i Ukraińców jest niezbędna, by w tej części świata panował pokój, a ludzie cieszyli się wolnością i dobrobytem” – podkreślił ks. Batruch.

Podczas, gdy w nocy z 7 na 8 września, wiele osób uczestniczyło w zabawie na granicy, 96 osób podjęło nocne czuwanie w kościele. Większość uczestników nocnego czuwania przyjechało z Przeworska, Kosiny i okolic. Nie zabrakło wiernych ze Lwowa, Przemyśla, Dynowa, Pruchnej oraz z odległych Katowic. Nocne czuwanie, dzięki transmisji radiowej, połączono z czuwaniem prowadzonym przez papieża Franciszka w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie.

foto i tekst: cerkiew.net.pl, ks. jw (KAI Niżankowice), pab / Niżankowice /IDK 09.09.2013

Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on VK